A Daganatpatológiai Központ, Sebészeti és Molekuláris Patológiai Osztály rövid története
2008 nyarán az Országos Onkológiai Intézet az Organization of European Cancer Institute (OECI) által szervezett nemzetközi akkreditáción esett át,
amely után a főigazgató a három különálló patológiai diagnosztikai osztályt egységes vezetés alatt összevonta. Ennek értelmében megalakult a Daganatpatológiai Központ, amelyhez a Citopatológiai Osztály (osztályvezető és igazgató helyettes Prof. Dr. Bak Mihály) és a Sebészeti és Molekuláris Patológiai Osztály (osztályvezető és igazgató helyettes Dr. Orosz Zsolt) tartozott. A Központ igazgatójának Dr. Szentirmay Zoltánt nevezte ki a főigazgató. Dr. Szentirmay Zoltán 2011-ben nyugdíjba vonult. 2011-től a Központ igazgatójává Dr. Szőke Jánost, a Sebészeti és Molekuláris Patológiai Osztály vezetőjévé Dr. Tóth Erikát nevezte ki a főigazgató.
Sebészeti és molekuláris patológiai diagnosztikus tevékenység
A Daganatpatológiai Központ fő feladata a daganatok citológiai, szövettani és molekuláris diagnosztikája mellett a célzott terápiákhoz szükséges prediktív molekuláris genetikai eltérések vizsgálata.
A Sebészeti és Molekuláris Patológiai Osztály évente 60-80 autopsziát végez, 13-14 ezer sebészeti mintát dolgoz fel, amelyek többsége emlő, bőr, gyomor-bél rendszer, fej-nyaki, nyirokcsomó, női és férfi urogenitális traktus és tüdő daganat. Hozzávetőleg 6- 800 konzultációs vizsgálatot végez, ami részben az intézetben kezelésre kerülő betegek anyagának másodvéleményezése, részben patológus kollégák által küldött diagnosztikus nehézséget okozó esetek vizsgálata. A központban működő immunhisztokémiai labor évente 30 ezer immunhisztokémiai reakciót végez a rendelkezésre álló 170 féle különböző reagenssel.
A főigazgató döntése alapján 2013-ban Magyarországon elsőként bevezetésre került a Vantage minőségbiztosítási rendszer, egy olyan laboratóriumi informatikai rendszer, ami átláthatóvá és ellenőrizhetővé teszi a patológiai laboratóriumban zajló munkafolyamatokat, jelentősen növelve a betegbiztonságot. A leletezés belső protokollok szerint, prognosztikai patológiai lelet (sablonizált) formában történik.
A molekuláris patológia laboratórium a vizsgálatok széles spektrumát végzi döntően szolid tumorok (tüdő-, vastagbél-, lágyrész-, emlő, nyirokcsomó daganatok, melanoma) esetén, évente 3000 vizsgálat történik. Az országban elsőként vezettük be méhnyak, és fej-nyaki daganatokban a humán papilloma vírus kimutatását. A vizsgálatok döntő többsége DNS alapú. A minták típusa legtöbbször formalin fixált vagy mélyfagyasztott anyag. Rutinszerűen alkalmazzuk az un. “liquid based”, elsősorban vérből történő vizsgálatot célzott terápiák alapjául szolgáló genetikai eltérések vizsgálatára. Jelenleg intézetünkben a jól szervezett, megbízhatóan működő diagnosztikus munka eredményeként egy nemzetközi szinten is nagy anyagmennyiséggel dolgozó molekuláris patológiai laboratórium működik, ami a költséghatékonyság és minőségbiztosítás szempontjából egyaránt legideálisabb feltételeknek megfelelő. A növekvő mintaszám és az egyre nagyobb számú mutáció vizsgálatának igénye miatt elengedhetetlenné vált az új generációs szekvenálás bevezetése a rutin molekuláris patológiai diagnosztikába is. Országosan elsők között vezettük be a solid tumorok molekuláris patológiai diagnosztikájába („Ion GeneStudio S5” genom szekvenáló készülék). A módszer a betegek mintájából nagyszámú gén egyidejű vizsgálatára nyújt lehetőséget.
Az osztályon rutinszerűen végzett molekuláris diagnosztikai vizsgálatok
Tüdő adenocarcinoma: EGFR 18, 19, 20 (T790M), 21 exon; KRAS, NRAS 2,3,4 exon; BRAF 11, 15 exon; ALK transzlokáció; ROS1 transzlokáció; PDL-1 immunhisztokémia: DAKO 22C3, Ventana SP263; Her-2 amplifikáció; MET amplifikáció;
Vastagbél adenocarcinoma: Kiterjesztett RAS mutáció (KRAS, NRAS 2,3,4 exon); BRAF 15 exon; Microsatellita instabilitás; EGFR IH (confirm anti-EGFR 5B7); Her-2 amplifikáció;
Melanoma: BRAF 15 exon; NRAS 2,3,4 exon; c-kit;
GIST: c-kit 9, 11 exon; PDGFRa 12, 18 exon;
Non-Hodgkin lymphoma: IgH génátrendeződés; TCR gamma lánc génátrendeződés; bcl-2; bcl-6; c-myc transzlokáció
Urothelialis panel:PDL-1 immunhisztokémia: Ventana SP142, Ventana SP263, DAKO 22C3; MSI;
Ovarium carcinoma: BRCA1-2;
HPV kimutatás;
Fluorescens és chromogen in situ hibridizáció: emlő- és gyomor daganatokban terápiás molekuláris célpont analízisére (Her2 amplifikáció), lágyrész sarcomákban diagnosztikus célú transzlokációs vizsgálatok, EBER chromogen in situ hybridisatio EBV fertőzés kimutatására;
Dr. Szőke János és Dr. Tóth Erika vezetése alatt a Központban három területen újabb nagy fejlődés valósult meg. Ezek a következők:
1. Strukturált leletezés bevezetése elsőként az országban. Ennek előnye a standard leletformátum és minden szükséges patológiai információ a klinikum számára.
2. Elsőként az országban laboratóriumi informatikai rendszer telepítése, amely a jelentősen megnövekedett eset- és metszetszám mellett is biztosította a szövettani feldolgozás minden lépésének pontos dokumentálhatóságát, a dolgozók teljesítményének és a beérkezett anyagmennyiségnek a monitorozását, és jelentősen növelte a betegbiztonságot.
3. A patológiai diagnosztikához és személyre szabott daganatellenes kezeléshez szükséges molekuláris biológiai eljárások meghonosítása és alkalmazása.
A Sebészeti és Molekuláris Patológiai Osztályon asszisztens, biológus, admisztratív munkakörben tevékenykedő munkatárs, rezidens és szakorvos dolgozik.
Tudományos tevékenység
A Sebészeti és Molekuláris Patológiai Osztály keretén belül működik a Tumorbiológiai laboratórium dr. Ladányi Andrea biológus (PhD) vezetésével. A laboratórium fő kutatási iránya a gazdaszervezet daganatprogresszióban játszott szerepének tanulmányozása, ezen belül is elsősorban a tumort infiltráló immunsejtek prognosztikus és prediktív értékének vizsgálata. A kutatások PhD-hallgatók bevonásával folynak, szoros együttműködésben az osztály patológusaival, valamint az intézet betegellátó (pl. Onkodermatológiai Osztály, Fej-nyaki Daganatok Multidiszciplináris Központ), ill. kutató osztályaival (pl. Kísérletes Farmakológiai Osztály).
További kutatási irányvonalak diagnosztikusan orientáltak a gyakoribb daganatféleségek prognosztikus és/ vagy prediktív markereinek vizsgálatára.
Belföldi lapokban megjelent cikkek száma 2018-ban: 4
Nemzetközi folyóiratokban megjelent cikkek száma 2018-ban: 9
Összesített impakt faktor 2018-ban: 35,991
Letöltések
- Molekuláris Oncoteam Oncotype DX kérőlap_NPI-vel
- Molekuláris Oncoteam 500 génes kérőlap 20230915től
- Homológ rekombináció deficiencia (HRD) score meghatározásához 500 génes vizsgálat kérő lap NEAK engedély kéréshez
- Molekuláris patológiai vizsgálatkérő lap
- KONZÍLIUMI vizsgálatkérő lap
- NGS alapú vizsgálat paraffinos blokkból: „Oncomine Comprehensive Plus” panel, 517 gén
Az 500 génes szekvenálás miatt egyedi méltányossági kérelem benyújtása a NEAK felé nem szükséges. Ugyanakkor az 500 génes szekvenálás elvégzése kizárólag abban az esetben lehetséges, amennyiben azt a NEAK felügyelete alá tartozó Molekuláris Onkoteam előzetesen megtárgyalta és jóváhagyta. Az Onkoteam jóváhagyása nélkül a vizsgálat nem finanszírozható, vagy annak díját vissza kell fizetni.
A Molekuláris Onkoteam hetente péntekenként 13h-tól ülésezik. Az Onkoteam ülését megelőző nap reggel 9 óráig beérkezett kérelmek kerülnek tárgyalásra. A kérelmeket a kezelőorvosnak elektronikus formában a molekularis.onkoteam@neak.gov.hu mail címre kell elküldenie.
Az egyszerűsített kérelem benyújtásához az alábbiak szükségesek:
-a beteg kórtörténetének, az eddigi terápiáknak a rövid összefoglalása (utolsó ambuláns lap), a beteg ECOG státuszának feltüntetésével
-a rendelkezésre álló patológiai minta lelete
-molekuláris oncoteam kérőlap
Amennyiben a NEAK már jóváhagyta a kérést és a vizsgálatot az Országos Onkológiai Intézet kell, hogy elvégezze, a „Molekuláris patológiai vizsgálatkérő lap ” értelemszerű kitöltését is kérjük, „NGS alapú vizsgálat, 500 gén, Oncomine Comprehensive Assay Plus panel: MSI, TMB és célzott terápiához releváns mutációk, amplifikációk, fúziók” bejelölésével. Intézeti kollégáinknak a MedWorks -ben a „Molekuláris vizsgálatkérő lap”- ot a Molekuláris Pathologiára kell feladniuk, nem a Molekuláris Oncoteam-be.
Az 52 génes és 160 génes vizsgálatokhoz nem kell NEAK engedély.
Az Oncotype DX vizsgálatok változatlanul egyedi méltányossági kérelem keretében kerülnek jóváhagyásra, a kéréseket az eddig megszokott rend szerint kell benyújtani a moloncoteam@oncol.hu címre, illetve Intézeti kollégáinknak a MedWorks -ben a Molekuláris Oncoteam-be