Rövid történeti összefoglaló
Az Országos Onkológiai Intézet betegeinek teljes körű ellátása és a rehabilitáció elősegítése céljából az Intézetben Rehabilitációs osztály működik.
Intézetünkben, Magyarországon először, dr. Muszbek Katalin pszichiáter szakorvos szervezte meg 1988-ban a Pszichoonkológiai ambulanciát, mely a klinikai pszichológusok, pszichiáterek és mentálhigiénés szakemberek részvételét jelentette az onkológiai betegellátás minden egyes területén. Ezt megelőzően szórványosan, kis létszámban foglalkoztak pszichológusok a rákbetegekkel és családjaikkal. Dr. Muszbek Katalin 1988-től l993-ig dolgozott az Intézetben. Az ambulancia jelenleg is működik.
A neurológia szakvizsgálatokat kezdetben az István Kórház Neurologiai osztálya, dr. Ambrózy György főorvos és dr. Schaál Mária biztosította, a szükségletnek megfelelően. Az Intézet munkarendjéhez igazodva teljes munkaidőben 1993-ban indult Ideggyógyászati szakrendelés, a Pszichoonkológiai ambulancia keretén belül, a rendelést dr. Becze Anikó ideggyógyász szakorvos látta el. A szakrendelés szervezését indokolta az onkológiai betegek kezelése során felmerülő nagyszámú ideggyógyászati szövődmény gyors, szakszerű ellátásának igénye.
Gyógytorna részleg 1985-ben a szerveződött, 2 gyógytornász közreműködésével. Gyógytornászaink a szokásos gyógytorna és fizioterápiás kezelés mellett speciális, onkológiai betegekre kidolgozott gyógytornát, valamint lymphoedema kezelést végeznek.
A részleg munkáját két lympha-press készülék egy electrotherápiás készülék, valamint egyéb fizioterápiás fogyóanyagok segítik.
1991-től 1 szociális munkás dolgozik az Intézetben.
1995-től a három egység, a Neurológiai és Onkopszichológiai ambulancia, valamint Gyógytorna részleg „Psychoonkológia” néven önálló egységet alkot, dr. Vönöczky Katalin ideg-elmeszakorvos vezetésével. A járóbetegek ellátása mellett szakorvosok, pszichológusok és gyógytornászok szakkonzíliumot biztosítanak az Intézet fekvő osztályai számára.
1998-ben elektrodiagnosztikai készülék beszerzése történt meg, a Népjóléti Minisztérium pályázatán megnyert támogatási összeg segítségével. A készülék electromyographia, electroneuronographia és kiváltott válasz vizsgálat végzésére alkalmas. 2014 óta az Intézetben electrophysiológiai vizsgálat nem történik.
Heti egy alkalommal, részlegünk kötelékében idegsebészeti konzíliumra van lehetőség, melyet az Országos Idegsebészeti Intézet dolgozója lát el. Ezzel egyidejűleg történnek a stereotaxiás sugárkezelések, sugárterápiás és idegsebész kolléga együttműködésével.
A Rehabilitációs Részleg 2006-ban került kialakításra, tevékenységi köre foniátriai tevékenységgel bővült.
Az utóbbi években a gyógytorna és pszichológiai részleg létszáma jelentősen bővült.
Részlegünk jelenleg az alábbi tevékenységet végzi:
Ideggyógyászati szakvizsgálat
Pszichodiagnosztika, pszichoterápia
Gyógytorna és lymphoedema kezelés
Szociális munka
Foniátriai tevékenység- hangképzési, beszéd és nyelészavarban szenvedő betegségek diagnosztikája és kezelése.
Sz.e. orvosaink pszichiátriai vizsgálatot is végeznek, tekintettel arra, hogy pszichiátriai szakvizsgával rendelkeznek.
Idegsebészeti consilium és stereotaxiás pontbesugárzás.
Részlegünk dolgozói részt vesznek az Intézet oktatási, továbbképzési feladataiban és hazai és nemzetközi konferenciákon előadásokat tartanak.
KÉRJÜK E-MAILEN KERESZTÜL VEGYE FEL VELÜNK A KAPCSOLATOT
Örömmel vennénk, ha pár sort írna magáról, illetve leírná miért szeretne jelentkezni az
Országos Onkológiai Intézet Hozzátartozókat Támogató Klubjába.