A magyar egészégügy ünnepén köszönetét fejezte ki Prof. Dr. Polgár Csaba főigazgató főorvos, az Országos Onkológiai Intézet (OOI) dolgozóinak odaadó, alázatos és sokszor erőn felüli munkájukért. Ünnepi beszédében áttekintette az elmúlt 5 évben közösen elért eredményeket.
A COVID-19 járvány, majd az ukrán háború okozta gazdasági nehézségek ellenére az OOI fejlődése töretlen volt az elmúlt 5 évben is. Az OOI a pandémia idején is teljes kapacitással gyógyította az onkológiai betegeket, átvettük az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet teljes mellkassebészeti ellátását, intenzív terápiás munkatársaink a műtüdő (ECMO) kezelésekkel és a tüdőtranszplantációkkal oroszlánrészt vállaltak a COVID-19 betegek kezelésében, ezen felül heti 7 napban biztosítottuk a Korányi Intézet és a János Kórház számára a COVID-19 PCR diagnosztikáját.
A főigazgató kiemelte, hogy az elődeinktől örökölt szakmai eredményekre építkezve mind a betegellátás, mind az oktatás, mind a transzlációs és klinikai kutatások területén is előrelépett az Intézet. Az Országos Onkológiai Intézet 2021-ben elnyerte az MTA Kiváló Kutatóhely címet és bekerült a TOP 50 magyar kutatóhely közé. Ezen kívül az OOI-ban működő Nemzeti Tumorbiológiai Laboratórium is a legjobb minősítést kapta eddigi tudományos eredményei alapján. A betegelégedettség kimagasló, 95% feletti és az Intézet a pandémia alatt és azóta is messze túlteljesíti betegellátási feladatait. Emellett az egyetemi és posztgraduális oktatásban is magas szinten teljesítenek az Intézet oktatói.
Az elmúlt 5 évben az intézet vezetésében fokozatos generációváltásra volt szükség, aminek során kiváló vezető munkatársak tértek vissza az Intézetbe vagy folytatták itt munkájukat – többségében az előző vezető támogatásával. Hangsúlyozta, hogy az elért eredmények közösek, aminek alapja a felkészült, szakmai és emberi kvalitásaiban is kimagasló humánerőforrás, de a Magyar Kormány, az egészségügy felső vezetése és a hazai kormányzati és európai uniós források is nélkülözhetetlenek voltak ahhoz, hogy olyan infrastrukturális és eszközpark fejlesztés valósulhasson meg az OOI-ben, ami nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő: 2019-20-ban megújult a sugárterápiás géppark, 2021-ben új Mellkasi Központot kapott az Intézet, ahol világszínvonalon folytatódhat a magyar tüdőtranszplantációs program. Emellett a kórházhigiénés felújítási program keretében megújult az Intézet recepciója, a CT/MR váró és teljes felújításra került Nőgyógyászati Osztályunk. 2022. januárjában az OOI-ben elindulhatott a magyar robotsebészeti program és a napokban fejeződött be az Intézet 2,5 milliárd forintos eszközbeszerzési projektje. Ezen fejlesztések lebonyolítása a műszaki és gazdasági munkatársaink és a menedzsment kimagasló munkája nélkül sem valósulhatott volna meg.
A főigazgató kiemelte, hogy a tisztességre, becsületre, munkára és szakmai alázatra építkezve az Országos Onkológiai Intézet jövője is sikerre van ítélve és az összetartó kollektíva a biztosítéka, hogy a nehéz időket is töretlen hittel vészelje át az Intézet, hiszen közös célunk a magyar Nemzeti Rákellenes Program sikerre vitele és a daganatos halálozás legalább 10%-os csökkentése 2030-ig.
A Semmelweis napon főigazgatói dicséretben részesültek az egészségügyben eltöltött évek alatt nyújtott kiemelkedő munkájukért, a daganatos betegekért végzett tevékenységükért:
Siha Gábor Miklósné, endoszkópos asszisztens
Rausch Ottóné, sugárterápiás szakasszisztens
Gréczi Mónika, diplomás ápoló
Gerlei Ildikó Erzsébet, szövettani szakasszisztens
Horváth Lászlóné, kutatási előadó, osztályvezető helyettes és
Molnár Zoltán, orvosi műszerellátási csoportvezető osztályvezető helyettes.
Az idei évben az Intézet legmagasabb kitüntetését, a Pro Patiente-díjat és emlékgyűrűt Csiza Gyula, a műszaki osztály vezetője érdemelte ki.
Büszkék vagyunk kollégáinkra, akiknek szívből gratulálunk és példaként szolgálhatnak valamennyi munkatársunknak!