RENDELÉSI IDŐ:
H-P 8.00-16.00
MUNKATÁRSAK:
DR. DUMELE ANDREEA – FŐORVOS
JUHÁSZ ÉVA – EGÉSZSÉGÜGYI ADMINISZTRÁTOR
Bemutatkozás
A Fájdalomcsillapítás Ambulancia az Országos Onkológiai Intézet fekvő- és járóbeteg páciensei mellett, az ország egész területéről kórházak, rendelőintézetek, valamint háziorvosok által beutalt betegek ellátását végzi.
Fő feladata a daganatos, illetve egyes nem daganatos betegek krónikus fájdalmának csillapítása, gyógyszeres terápia alkalmazásával.
A daganatos betegek egyik legrettegettebb tünete a fájdalom. Szemben az akut fájdalommal, a krónikus fájdalom nem egy egyszerű tünet, hanem egy összetett, önálló betegség, amely súlyosan rontja az életminőséget.
A Nemzetközi Fájdalom Társaság (International Association for the Study of Pain, IASP) meghatározása szerint „A fájdalom egy olyan kellemetlen érzékelési és érzelmi élmény, amely valós vagy potenciális szöveti károsodással áll összefüggésben, vagy ilyen sérüléssel összefüggő élményre emlékeztet”, kihangsúlyozva, hogy a fájdalom egy összetett jelenség, az érzékelés mellett az érzelmi töltet is nagy szerepet kap. A krónikus fájdalmat nagyon gyakran kíséri szorongás, depresszió, alvászavar, ezért fontos megérteni a „totális fájdalom” fogalmát, magát a „szenvedést”, ami a fizikai, pszichés, érzelmi, szociális és spirituális tényezők összességéből áll.
Ellátásunk fontos részét képezi a reális célok kitűzése, a személyre szabott, optimális terápiás stratégia kiválasztása és szükség esetén további diagnosztikus vizsgálatok ajánlása. A krónikus fájdalom eredményes kezelése gyakran több szakma képviselőinek bevonását teszi szükségessé, ezáltal szorosan együttműködünk az Intervenciós Fájdalomcsillapítás részleggel, az Intézet Palliatív Mobil Teammel és a Rehabilitációs Központ részlegeivel.
Az Országos Onkológiai Intézetben a fájdalomnak, mint „önálló betegségnek” a korszerű kivizsgálása és kezelése 1981 novemberben kezdődött.
Ezt az tette lehetővé, hogy dr. Embey-Isztin Dezső 1980. október 1-től egy éven át Franciaországban, a strasbourgi Egyetem Aneszteziológiai Tanszékén ösztöndíjasként dolgozott. A fájdalom klinika munkájával ott ismerkedett meg hat hónapon keresztül. A Strasbourgban elsajátított ismereteknek köszönhetően dr. Embey-Isztin Dezső az invazív fájdalomcsillapítás számos korszerű technikáját alkalmazta elsőként Magyarországon.
1988 szeptemberében Magyarországon elsőként teljes munkaidőben működő fájdalomcsillapító ambulancia indult. A cél elsősorban a daganatos betegek fájdalomcsillapítása, de egyéb eredetű (mozgásszervi, idegrendszeri, angiológiai) krónikus fájdalmak kezelése is megvalósult.
A gyógyszeres terápia mellett számos invazív beavatkozás (intrathecalis neurolysis, nyaki epiduralis tér kanülálása, tartós epiduralis morfin analgézia, folyamatos subcutan morfin adagolás injekciós pumpával daganatos betegek otthoni fájdalomcsillapítására, neurolyticus ganglion stellatum blokád, neurolyticus ganglion coeliacum blokád, neurolyticus lumbalis sympathicus blokád, nervus obturatorius neurolyticus blokád), transzkután elektromos idegingerlés és elektroakupunktúra bevezetése történt.
Ambulanciánk aktívan részt vett az innovatív gyógyszerek magyarországi bevezetésében (retard morfin, fentanyl tapasz, az áttörő fájdalomban használatos speciális készítmény, az opioid okozta székrekedés elleni szer), illetve a neuropathiás fájdalom csillapítására kifejlesztett Qutenza 8%-os kapszaicin tapasz nemzetközi multicentrikus vizsgálatában is.
Az évek során egyre több hazai közlemény született háziorvosi, ideggyógyászati, onkológiai, aneszteziológiai, sebészeti, palliatív medicina, rehabilitációs szaklapokban. Több tucat kongresszusi és továbbképző előadás, illetve külföldi kongresszusi előadás szerzői, előadói voltunk.
Hazai szaklapokban megjelent cikkek mellett dr. Embey–Isztin Dezső nevéhez fűződik a Fájdalomcsillapítás című könyv szerkesztése és három könyvfejezet megírása (White Golden Book kiadó, 2009). Önálló könyve 2016-ban jelent meg: Gyakorlati fájdalomcsillapítás (Medicina kiadó), amelyben sokéves munkája során szerzett óriási tapasztalatot adja át az orvosi szakma talán egyik legtöbb kihívást, alázatot és fáradtságot igénylő területéről. A Gyakorlati fájdalomcsillapítás második, javított, bővített kiadása 2021-ben jelent meg. Elismerve dr. Embey-Isztin Dezső munkásságát, szaktekintélyét 2009 novemberében a Pécsi Tudományegyetem Szenátusa címzetes egyetemi docens címet adományozott. A kiemelkedően magas színvonalú szakmai munkájáért számos elismerésben, díjban részesült: „Pro Patiente” díj (2015), Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat (2019), Szolcsányi János emléklap (2019), Kismaros Díszpolgára (2019), Batthyány-Strattmann László díj (2020).