A II-es alprogramban (Új, a redox rendszerek modulálásan alapuló, innovatív terápiák fejlesztése) a transszulfurációs útvonal daganatprogresszióban betöltött szerepének vizsgálata során a cisztationin-β-szintáz (CBS) hatásmechanizmusát elemeztük in vitro és in vivo több daganattípusban, amely mentén új potenciális terápiás célpontok és diagnosztikai markerek lettek azonosítva.
A peroxiredoxin fehérjék szerepét különböző daganatokban elemezzük; az eddig észlelt klinikai jelentőségek molekuláris hátterének tisztázása folyamatban van.
A TRP32 biokémiai jellemzésével meghatároztuk a humán TRP32 chaperon aktivitását biológiailag összetett környezetben is. A redox rendszerek célzása tekintetében jelenleg a GPX1 és GPX4 szelenofehérjékre jellemző inhibitorokat teszteljük. A transzkripciós faktor tevékenységek redox szabályozásának megértése során három transzkripciós faktor vizsgálatára alkalmas új, STAT3, p53 és cMyc fluoreszcens riporter plazmid készítésén dolgoztunk.
A melanómákon kifejeződő melanocortin-1 receptort célzó hatóanyagok tesztelése során együttműködésben több hatóanyagot állítottunk elő. Egyik alprojektben a tumorőssejtek célozhatóságát vizsgáltuk. Igazoltuk, hogy a hagyományos kemoterápiás kezelések (paclitaxel, daunorubicin, dacarbazin) hatására a kísérletes daganatokban a CD44v3 ás -v6 molekulákat expresszáló populáció jelenik meg, amelyeket peptid-drug konjugátumokkal célozva új terápiás szerek válhatnak elérhetővé.
Egérmodellt alakítottunk ki intraperitonealis petefészekrák terápia optimalizálására, amely segítségével vizsgáljuk a PARP inhibitorok intraperitonealis adásának lehetőségét. Sikeres protokollt alakítottunk ki beteg-eredetű tumor xenograftok (PDTX) alapítására, mely a tumor heterogenitás vizsgálatok sarokpontja.
Alprogramvezető:
Prof. Dr. Nagy Péter
Résztvevő kutatóosztályok vezetői:
Prof. Dr. Nagy Péter – Molekuláris Immunológia és Toxikológia Osztály
Prof. Dr. Elias Arnér – Szelenofehérje Kutatóosztály
Dr. Tóvári József – Kísérletes Farmakológia Osztály
Dr. Novák Zoltán Dávid – Nőgyógyászati Osztály
A Nemzeti Tumorbiológiai Laboratórium projekt (2022-2.1.1-NL-2022-00010) a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal létrejött Támogatási Szerződés alapján valósult meg.