Az európai onkológiai központok megerősítését célzó CCI4EU projekt első nemzetközi szakértői látogatásai lezárultak. A program célja a rákkutatási és ellátási egyenlőtlenségek felszámolása. A programban a magyar szakértők a cseh, szlovák és horvát ellátóhálózatok fejlesztésén dolgoznak.
Az Európai Unió CCI4EU projektje a Komprehenzív Onkológiai Infrastruktúrák kutatási kapacitásainak fejlesztését tűzte ki célul. A program 2023 óta zajlik, tíz kiemelt európai régió bevonásával. A projekt hosszú távú célja a rákkutatás és onkológiai ellátás fejlesztése, különös tekintettel az egyenlőtlenségek csökkentésére. A program részeként 2024 őszén nemzetközi szakértői csoportok kezdték meg a helyszíni felméréseket, köztük az Országos Onkológiai Intézet (OOI) munkatársai is.
Az OOI szakemberei három régióban – Csehországban, Szlovákiában és Horvátországban – vettek részt az onkológiai kutatási infrastruktúra értékelésében és fejlesztési irányok kijelölésében. Dr. Butz Henriett osztályvezető főorvos és Dr. Kocsis Zsuzsanna sugárbiológus szakértőként, míg Kiricsi Dóra projektkoordinátorként működött közre. A horvát Egészségügyi Minisztérium vezetésével például 13 kórház, 4 egyetem és több betegszervezet munkáját segítették.
A hároméves projekt során három látogatási ciklus valósul meg. Az első fázis az aktuális állapotok felmérésére koncentrált, a következő, 2025 márciusára tervezett találkozók célja már a fejlesztési javaslatok kidolgozása.
A program képzésekkel, tudástranszferrel is támogatja a régiókat. A kezdeményezés olyan innovációkat támogat, amelyek közelebb hozzák egymáshoz a kutatást és a betegellátást, ezzel elősegítve az európai onkológiai hálózatok összehangolását.
A CCI4EU projekt összefoglalója magyar nyelven az Országos Onkológiai Intézet honlapján.
Bővebb információk angol nyelven a CCI4EU projekt honlapján.