Projekt időtartama: 2023 július 1-jétől 2028. június 30-ig.
Koordinátor: Osloi Egyetemi Kórház Komprehenzív Onkológiai Központ, Norvégia
OOI Témavezető: Prof. Dr. Patócs Attila, orvosigazgató, a Labordiagnosztikai Központ és a Molekuláris Genetikai Osztály vezetője.
Résztvevők: 24 partner, 18 ország
Támogatás: Az Európai Unió támogatásával, a Horizont Európa keretprogram részeként.
A precíziós onkológiai (PCM) program európai szintű kiépítése kulcsfontosságú tudományos és módszertani kérdésekkel foglalkozik, hogy felgyorsítsa az új és hatékony onkológiai kezelésekhez való széles körű és méltányos hozzáférést.
A PRIME-ROSE konzorcium a következő célkitűzéseken keresztül kívánja támogatni az Európai Unió (EU) Onkológiai Misszióját:
1) a daganatos betegek számára az életet meghosszabbító és az életminőséget javító, optimalizált és megfizethető kezeléshez való hozzáférés javítása,
2) klinikai bizonyítékok létrehozása és a hatékonyság értékelése a precíziós onkológia szempontjából releváns és szintetikus, randomizált, kontrollált, akadémiai és kutatók által kezdeményezett pragmatikus klinikai vizsgálatokban, és
3) európai együttműködés kialakítása az érintett szakértőkkel a bizonyítékokon alapuló PCM rutinszerű gyakorlatba való átültetése és a hozzáférés terén mutatkozó egyenlőtlenségek kezelése érdekében.
Tevékenységek:
A konzorcium a meglévő adaptív és pragmatikus klinikai vizsgálati platformokat fogja felhasználni a klinikai hatékonysággal kapcsolatos kulcsfontosságú kérdések megválaszolására, egészségügyi-gazdasági értékelésekre, valamint a daganatos megbetegedések tudományos fejlődéséhez való hozzájárulásra. A PRIME-ROSE projekt által biztosított országok közötti együttműködés különösen a kapacitások kiépítését, valamint a kísérleti adatok összevonását és elemzését, a határokon átnyúló közös kohorszok létrehozását és egészségügyi-gazdasági értékeléseket fogja lehetővé tenni. A sikeres megvalósítás érdekében a konzorcium együttműködik a szabályozó hatóságokkal, a politikai döntéshozókkal, a finanszírozó szereplőkkel, az egészségügyi szolgáltatókkal és a betegek érdekvédelmi csoportjaival, annak érdekében, hogy a bizonyítékokon alapuló precíziós medicinát a mindennapi gyakorlatban alkalmazzák, és kezeljék a hozzáférés terén fennálló egyenlőtlenségeket.
A konzorcium a valóban alulról felfelé irányuló, klinikusok által kezdeményezett, innovatív, DRUP (Drug Rediscovery Protocol) jellegű klinikai vizsgálatokra épít, melyek a betegek számára széles körű hozzáférést biztosítanak a precíziós orvosláshoz.
PRIME-ROSE vállalásai:
A határokon átnyúló adatmegosztás feltételeinek kidolgozása
Szintetikus, randomizált klinikai vizsgálatok felépítése
Pragmatikus klinikai vizsgálatok tervezése és lefolytatása
A végrehajtáshoz szükséges adatok biztosítása
A betegek érdemi bevonása a döntési folyamatokba
A több érdekelt fél együttműködésére való összpontosítás
Tudásmegosztás, oktatás és képzés
Részvétel:
Az Országos Onkológiai Intézet vizsgálati helyként és társult partnerként vesz részt a következő három munkacsoportban:
WP1 – Adatösszesítés
WP3 – Bővítési kohorszok
WP6 – Szociális innováció a precíziós onkológiához való hozzáférés érdekében
További információért kérjük, látogasson el a https://www.matrix-fkb.no/en/prime-rose/home weboldalra.