Az Osztály munkatársai
Prof. Dr. Elias Arnér
Osztályvezető
e-mail: elias.arner@ki.se
tel: +46 – 8 – 5248 69 83 (KI iroda)
Dr. Biri-Kovács Beáta
Laborvezető / biológus
e-mail: biri.kovacs.beata@oncol.hu
tel: +36-1-224-8600/3520
Dr. Andor Attila
biológus
e-mail: andor.attila@oncol.hu
tel: +36-1-224-8600 / 3491
Dr. Mohanraj Mahendravarman
biológus
tel: +36-1-224-8600 / 1353
Pató Zsuzsanna Anna
Labor koordinátor / biológus
tel: +36-1-224-8600 / 3813
Dr. Úri Katalin
szülési szabadságon
(Laborvezető / biológus)
Az Osztály kutatási tevékenysége
A Szelenofehérje Kutató Osztály 2020-ban, mint új kutató laboratórium alakult meg az Országos Onkológiai Intézetben, melynek célja a szelenofehérjék egészséges és kóros folyamatokban betöltött szerepének és jelentőségének vizsgálata. Az Osztály létrehozására az Országos Onkológiai Intézet Elias Arnér professzort kérte fel a stockholmi Karolinska Intézetből, aki világszerte elismert a szelén tartalmú fehérjék kutatásában. A professzor egyidejűleg fenntartja a Karolinska Intézetben betöltött pozícióját, mialatt részidőben tagja az Országos Onkológiai Intézetnek is, mint a Szelenofehérje Kutató Osztály vezetője. Az Osztály kutatási munkája így szorosan kapcsolódik Elias Arnér professzor svédországi tevékenységéhez, mindemellett a munkatársak és a kutatási ötletek cseréje is megvalósulhat a két helyszín között.
Kutatási tevékenységünk bővebben az Osztály angol nyelvű honlapján tekinthető meg az alábbi linken:
https://onkol.hu/department_of_selenoprotein_research/?lang=en
Prof. Elias Arnér által vezetett stockholmi laboratórium kutatási tevékenységéről további információ a következő linken érhető el:
https://ki.se/en/mbb/elias-arner-research-group.
Prof. Elias Arnér közleményei az alábbi honlapon tekinthetők meg:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/myncbi/elias.arner.1/bibliography/public/.
Jelenleg folyó kutatási projektek
Kutatásunk elsődleges célja és jelentősége
Kutatásaink középpontjában a szelén tartalamú fehérjék funkcióinak, és azok egészséges, illetve kóros, elsősorban rákos folyamatokban gyakorolt hatásainak vizsgálata áll azzal a céllal, hogy redox zavarokat célzó terápiás módszerek és új alkalmazások fejlesztése valósulhasson meg rekombináns szelenofehérjékre alapozva. Az alábbi kérdések megválaszolását tűztük ki célul:
• Hogyan lehet nagy hatékonysággal szelenofehérjéket előállítani úgy, hogy mindez elősegítse molekuláris mechanizmusuk és funkcióik mélyebb megértését?
• Milyen szerepet játszanak az egyes szelenofehérjék rákos folyamatokban, és hogyan lehet felhasználni egyedülálló biokémiai tulajdonságaikat a rák gyógyításában?