Hasi daganatok kemoterápiás részleg
Emlő daganatok kemoterápiás részleg
Lágyrész daganatok kemoterápiás részleg
Tüdődaganatok kemoterápiás részleg
Ritka Betegségek Szakértői Központ
Dokumentumok
A Kemoterápia B Osztály, amely később a Mellkasi és Hasüregi Daganatok és Klinikai Farmakológiai Osztály (továbbiakban Kemoterápia “B” Osztály) nevet kapta, a korábbi Kemoterápia Osztály egyik jogutódjának és örökösének tekinti magát.
Az osztály története 1992-ig megegyezik a többi belgyógyászati osztály történetével (lásd ott). 1992-ben Dr. Szántó Jánost nevezték ki a Kemoterápia B Osztály osztályvezető főorvosává. Vezetése alatt az osztály fő profiljává a szolid tumorok gyógyszeres kezelése vált. Elsősorban emlőrákos, emésztőszervi daganatos és szarkómás betegeket kezeltek. 1996-ban Szántó főorvos úr a budapesti Szent Margit Kórház Onkológiai Osztályának vezetője lett, és az osztály munkáját Dr. Szakolczay István megbízott osztályvezető irányításával folytatta, változatlan profillal. 1997. január 1-től az osztály élére Prof. Dr. Láng István egyetemi magántanár, a Magyar Tudományos Akadémia doktora került, aki 2014.12.31-ig vezette az osztályt. Vezetésével az osztály gyógyító, kutató és oktató munkáját az elődök hagyományait követve folytatta. Az emlőrák, tüdőrák és a gasztrointesztinális daganatok területén az osztály számos rangos nemzetközi kutatásba kapcsolódott be. Ezek egy része az EORTC és az IBCSG keretei között folyt és folyik. Prof. Dr. Láng István nyugdíjba vonulását követően 2015.01.01-06.30. között Dr. Géczi Lajos főorvos úr, majd 2015.07.01-től jelenleg is Dr. Rubovszky Gábor főorvos úr vezeti az osztályt.
Jelenlegi személyi állomány
Osztályvezető főorvos:
Dr. Rubovszky Gábor PhD. főorvos – Önéletrajz
Az osztály orvosai:
Dr. Németh Zsuzsanna főorvos, osztályvezető helyettes – Önéletrajz
Dr. Hitre Erika PhD. med. habil főorvos
Dr. Pintér Tamás főorvos
Dr. Horváth Zsolt PhD főorvos
Dr. Ganofszky Erna adjunktus
Dr. Nagy Tünde adjunktus
Dr. Madaras Balázs adjunktus
Dr. Székely Borbála PhD adjunktus
Dr. Kiszner Gergő PhD adjunktus
Dr. Kertes István szakorvos
Dr. Padányi Péter András szakorvos
Rezidensek:
Dr. Nagy Réka
Dr. Megyesfalvi Evelyn
Dr. Hegyi Barbara
Dr. Hámory Eszter Jusztina
Dr. Klément György Benjamin
Dr. Kolossváry Kinga
Dr. Menyhárd Júlia
Főnővér:
Sinegerné Nagy Anikó
Az orvosok szakképesítései:
Dr. Rubovszky Gábor: belgyógyász, klinikai onkológus, klinikai farmakológus
Dr. Hitre Erika: belgyógyász, klinikai onkológus, klinikai farmakológus
Dr. Ganofszky Erna: tüdőgyógyász, klinikai onkológus
Dr. Horváth Zsolt: belgyógyász, klinikai onkológus, klinikai farmakológus, okleveles egészségügyi menedzser, Európai Medical Oncology szakképesítés (Certification, ESMO)
Dr. Nagy Tünde: tüdőgyógyász, belgyógyász, klinikai onkológus, klinikai farmakológus
Dr. Németh Zsuzsanna: sebész, klinikai onkológus
Dr. Madaras Balázs: belgyógyász, klinikai onkológus
Dr. Pintér Tamás: belgyógyász, klinikai onkológus, klinikai farmakológus
Dr. Székely Borbála: klinikai onkológus
Dr Kiszner Gergő: klinikai onkológus
Dr. Kertes István: klinikai onkológus
Dr Padányi Péter: klinikai onkológus
Az osztály feladatának, klinikai kutatási és oktatási tevékenységének, nemzetközi kapcsolatainak a bemutatása
Az Országos Onkológiai Intézet Mellkasi és Hasüregi Daganatok és Klinikai Farmakológiai Osztálya az ország egyik legnagyobb, szolid tumorokat kezelő belgyógyászati-onkológiai osztálya, és egyúttal egyike az ország valamennyi klinikai fázisú vizsgálat végzésére jogosítvánnyal rendelkező onkológiai osztályának. Ennek megfelelően szolid tumorok vonatkozásában onkológiai-klinikai farmakológiai központ.
Az osztály szolid tumoros betegek – emlőrák, emésztőszervi daganatok (kolorektális, nyelőcső, gyomor, máj, epehólyag és epeúti, hasnyálmirigy), tüdőrák, lágyrész szarkómák, ritka daganatok komplex gyógyszeres onkológiai kezelését (kemoterápia, immunterápia, szupportáció) végzi. A betegek kezelése nemzetközileg elfogadott és hazailag finanszírozott terápiás protokollok szerint történik. Folyamatosan és aktívan részt vállal a Magyarországon alkalmazott protokollok kidolgozásában is. Az Országos Onkológiai Intézet, mint Magyarország legnagyobb és legteljesebb komprehenzív, multidiszciplináris onkológiai központja a diagnosztikus és terápiás lehetőségek széles fegyvertárával kitűnő hátteret teremt fenti betegségek nemzetközi színvonalú komplex kezeléséhez. Így lehetőség van arra, hogy a betegek egyrészt mindig a világszerte elfogadott legkorszerűbb standard gyógyszeres kezelésben részesüljenek, másrészt ezen túlmenően olyan multicentrikus multinacionális klinikai vizsgálatokban vegyenek részt, melyek keretében innovatív, még nem törzskönyvezett, de várhatóan hatásos terápiát kapnak. Az osztály egyidejűleg két nagy nemzetközi, úgynevezett akadémiai jellegű klinikai vizsgálatokat koordináló szervezet aktív tagja (IBCSG, EORTC). Az osztály gyógyszerhatósági engedéllyel (OGYÉI) saját kezdeményezésű innovatív klinikai vizsgálatokat is végez.
Ez az osztály vezeti az intézet multidiszciplináris Emlőrák Terápiás Bizottságát, valamint részt vesz több másik onkoteam munkájában: Emésztőszervi Multidiszciplináris Onkológiai Bizottság, Mellkasi Daganatok, Fej-nyaki Daganatok, Májsebészeti, Országos Molekuláris, valamint Lágyrész Bizottság.
A 2005. II. félévében befejezett teljes körű rekonstrukció és bővítés révén a gyógyító munka tárgyi feltételei kitűnőek a 8-as épület III. emeletén elhelyezkedő 22 ágyas fekvőbeteg részlegünkön. A kúraszerű ellátás keretében adott kemoterápiás kezelésekhez a 8/A épület I. emeletén elhelyezkedő ambuláns részleg kezelő helyeit használjuk, és igény szerint az egyágyas kórtermeket is nappali klinikaként tudjuk használni. Az ambuláns és a fekvőbetegeknek adott komplex belgyógyászati-onkológiai kezeléseken (kemoterápia, biológiai terápia, immunterápia) túlmenően, a korszerű sugárterápiás osztállyal együttműködve kemo- radioterápiával is foglalkozunk. A fentieken túl a Radiológiai Osztály intervenciós radiológiai részlegével együttműködve betegeink lokoregionális kemoterápiában is részesülhetnek.
Az osztály forgalma évente (hozzávetőleg):
• Fekvőbeteg ellátás: 1000-1200
• Ambuláns kemoterápia (kúraszerű kezelés): 17000-18000
• Járó beteg ellátás: 45000-50000
Az osztály orvosai speciális érdeklődési területüknek megfelelően klinikai kutatómunkát is végeznek. Öt orvos szerzett PhD fokozatot. A tudományos tevékenységben az intézet szakosodott tudományos műhelyein túlmenően rangos nemzetközi szervezetekkel (IBCSG, EORTC) is együttműködik.
Az osztály orvosai folyamatosan részt vesznek az onkológus szakorvos képzésben, rendszeres előadók az intézet által szervezett szakorvos képzés elméleti tanfolyamain, részt vesznek a graduális és posztgraduális gyakorlati orvosképzésben, valamint a klinikai onkológia szakvizsgáztatásban is. Az osztályon folyamatosan történik a szakorvosjelöltek gyakorlati képzése, illetve nyári gyakorlaton orvostanhallgatókat is oktatunk.
Intézetünk az EMMI rendelkezése alapján 2015 –szeptemberétől lett a Ritka Daganatos Betegségek Szakértői Központja. Ennek keretében 2016 februártól működik a Ritka Daganatok Klinikai Egysége. A részleg feladata az Intézetbe azon ritka daganatos kórképpel beutalt, speciális kivizsgálást és többnyire OGYEI, un. „off label” engedéllyel adható terápiák biztosítását igénylő betegek ellátása, akik a rendelkezésre álló szakmai irányelvekkel egyébként nem láthatók el. A nemzetközi komplex onkoterápiás ellátásnak megfelelően Intézetünk felvételt nyert a ritka betegségeket összefogó „ Orphanet” rendszerbe és az Europai Rákcentrumok Szervezete által koordinált ritka tumorok hálózatba, valamint a Ritka Nőgyógyászati Daganatok Hálózatába is. Jelenleg folyamatban van a nemzetközi majd a hazai szakmai irányelvek kialakítása is, több társszakmát érintően is.