Projekt időtartama: 2024. október 1-től 2028. szeptember 30-ig
Koordinátor: Nemzeti Onkológiai Intézet (Institut National du Cancer, INCa), Franciaország
OOI Témavezető: Dr. Takácsi-Nagy Zoltán, főigazgató-helyettes
Résztvevők: 163 szervezet, 31 ország
Támogatás: Az Európai Unió támogatásával, az EU4Health keretprogram (2021-2027) részeként
Az EUnetCCC projekt általános feladata a komprehenzív onkológiai centrumok (CCC-k – Comprehensive Cancer Centers) európai hálózatának kiépítése.
A projekt az Európai Unió azon célkitűzéséhez kíván hozzájárulni, mely szerint az európai polgárok egyenlő módon, komprehenzív centrumokban – melyekben a kezelés mellett az oktatás és a kutatás is megjelenik – férhessenek hozzá a magas színvonalú onkológiai ellátáshoz. Ennek megvalósítása érdekében a projekt minőségügyi akkreditációt végez a részt vevő szervezetek körében, és oktatással, képzéssel, az intézmények hálózatba szervezésével és kapcsolatépítéssel támogatja az intézményeket a tanúsítványok megszerzésében. A projekt 2028 végéig 100 ilyen komprehenzív onkológiai centrum akkreditációját tűzte ki célul. Ezeknek a központoknak a részvételével alakul meg az európai hálózat (EU Network of CCCs), melynek működési keretei szintén ebben a projektben kerülnek meghatározásra.
Az EUnetCCC együttes fellépés célkitűzései:
A projekt elsődleges célja a komprehenzív centrumok integrált konzorciumának létrehozása Európa-szerte, mely minden beteg számára biztosítja a hozzáférést a magas színvonalú onkológiai ellátáshoz, tartózkodási helyétől függetlenül.
Ez a hálózat az együttműködés platformjaként is szolgál, melynek keretében a kezelőhelyek megoszthatják jó gyakorlataikat és ismereteiket.
Az együttműködés elengedhetetlen a kutatás és a legújabb tudományos eredmények kezelésbe történő beépítéséhez, így biztosítva hozzáférést a betegek számára a leghatékonyabb beavatkozásokhoz.
A hálózat elősegíti a magas színvonalú diagnosztikai és kezelési eljárásokat, ami magába foglalja a képzést, a kutatást és a klinikai vizsgálatokat is.
A hálózat hozzájárul az egyenlőtlenségek csökkentéséhez, támogatja az eredményességre vonatkozó kutatásokat és integrálja a klinikai kutatást, az ellátást, valamint a minőségellenőrzést is.
Az európai együttműködés javítja a betegek hozzáférését a magas színvonalú diagnosztikai eljárásokhoz, ellátáshoz és innovatív kezelési módszerekhez.
Magyarországon az Országos Onkológiai Intézet a projektben részt vevő kijelölt kompetens hatóság. Az Intézet nyolc munkacsoportban vesz részt, ezek közül a harmadik, WP3 Értékelés munkacsoport társvezetője is.
WP1 – Koordináció
WP2 – Kommunikáció
WP3 – Értékelés – Az OOI a munkacsoport társvezetője
WP4 – Fenntarthatóság
WP5 – Bevonás, tanúsítás, megfelelőség az EUN-CCCs hálózat felé
WP6 – Az EUN-CCCs hálózat kapacitásépítési és minőségi fejlesztése
WP7 – A komprehenzív onkológiai centrumok európai hálózatának irányítása, tagság és bevonás
WP8 – A hálózati tevékenységek kidolgozása és végrehajtása