A program szerint jövő év januárjában megkezdhetik az urológiai és a nőgyógyászati műtéteket a robottal.
Aláírták azt a szerződést, amely lehetővé teszi, hogy a jövő évtől egy-egy robotsebészeti eszközzel műthessenek az Országos Onkológiai Intézetben és a dél-pesti Jahn Ferenc Kórházban. Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a keddi, budapesti sajtótájékoztatón azt mondta, régi ambíció válik valóra a robotsebészet magyarországi elindításával. Orvostörténeti jelentőségűnek nevezve az eseményt hozzátette: a robotvezérelt sebészeti beavatkozások kisebb műtéti terhet jelentenek a betegnek, a beavatkozások precízebben végezhetők és a műtét utáni felépülés is gyorsabb.
A “Robotsebészet bevezetése Magyarországon” elnevezésű, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programban megítélt támogatás százszázalékos finanszírozást biztosít az 1,3 milliárd forint értékű projektnek.
Prof. Dr. Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet (OOI) főigazgató főorvosa elmondta, kollégái régóta készülnek és képzik magukat az új technológia használatára. Jelezte, mindkét kórházban elindult a képzés, és a program szerint a jövő év januárjában megkezdhetik az urológiai és a nőgyógyászati műtéteket a robottal. Megköszönte a Magyar Kormány és az EMMI miniszterének kiemelt támogatását, illetve kiemelte a Lipcsei Egyetem Urológiai Klinikájával kialakított robotsebészeti szakmai együttműködést, amelynek kialakításában Prof. Dr. Tenke Péter jelentős szerepet játszott.
Reményeik szerint az Országos Onkológiai Intézet hamarosan országos és regionális képzőközponttá is válhat, és a berendezéssel egy szimulátor is érkezik, ami lehetővé teszi, hogy Magyarországon is lehetőség nyíljon a képzések elvégzésére.
Dobosi Zsolt, a Jahn Ferenc dél-pesti Jahn Ferenc Kórház és Rendelőintézet főigazgatója örömét fejezte ki, hogy konzorciumi partnerként az intézmény vehet részt a programban. Megköszönte az EMMI és Kásler miniszter úr és az Országos Onkológiai Intézet támogatását.
Entz Domokos a Sofmedica Hungária Kft. vezetője kiemelte, hogy világszerte már több mint 7000 Da Vinci robotsebészeti eszközt helyeztek üzembe és a régióban is 40 készüléket telepítettek. Az első magyarországi eszköztelepítést követően készen állnak a további magyar egészségügyíi igények teljesítésére és további robotsebészeti eszközök telepítésére.
Az együttműködési szerződést a két főigazgató és Cristina Grigorescu, a robotsebészeti eszközt forgalmazó Sofmedica Hungary Kft. ügyvezető igazgatója írta alá.
Forrás: MTI, OOI