A sugárterápia részleteit, azaz a nukleáris energia humán alkalmazását is megismerhetik azok a diákok, akik az Európai Nukleáris Versenyen bejutottak a legjobb 16 csapat közé és az Országos Onkológiai Intézetbe látogatnak július 6-án. Az idei már a harmadik európai megmérettetés, amelyen 12 ország középiskolás diákjai mérik össze tudásukat és kreativitásukat.
Magyarország ad otthont a harmadik Európai Nukleáris Verseny csapatainak. Az idei megmérettetésen ötven pályamű készítői, köztük két magyar csapat is részt vesz. A háromperces kisfilmeket egyetemek professzorai és nemzetközi szervezetek, a szakma ismert képviselői elemzik, illetve értékelik.
A középiskolás diákokból és tanáraikból álló csapatoknak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az Országos Onkológiai Intézet is bemutatkozik. A versenyzők a találkozón a nukleáris energia felhasználásával kapcsolatos ismereteiket is bővíthetik, a 16 évnél idősebbek látogatást tesznek a BME tanreaktorában. Sugárbiológusokkal találkozhatnak és megismerhetik egyebek mellett a besugárzás tervezést, az alkalmazott terápiás készülékeket és a speciális mérőeszközöket is. Az új tapasztalataikat hosszú távon is hasznosíthatják.
Dr. Pesznyák Csilla, az esemény magyarországi képviselője elmondta: az ENEN Európai Nukleáris Versenye kiemelkedően fontos a nukleáris szektor jövőjének szempontjából. Az ifjú tehetségek közvetlenül kapcsolatba kerülhetnek a technológia és az alkalmazások lenyűgöző világával. Ezen túlmenően a nukleáris terület folyamatosan növekvő igényt mutat az olyan szakemberek iránt, akik rendelkeznek a megfelelő ismeretekkel és kreativitással. Fontos, hogy lehetőséget teremtsünk a diákoknak arra, hogy kipróbálhassák magukat ezen a területen és megmutassák innovációs képességeiket – tette hozzá az Országos Onkológiai Intézet fizikusa
A megmérettetés célja a nukleáris szektor bemutatásán, népszerűsítésén és fejlesztésén túl az új tehetségek megismerése. A szervezők nukleáris terület oktatási és képzési programjain keresztül az érdekeltek bevonásával a különböző nukleáris területek utánpótlását szeretnék segíteni.