A Magyar Nemzeti Rákellenes Program eredményei – Javuló hazai gyógyulási eredmények a daganatos betegek komplex ellátásában
Az onkológia helyzetéről, a daganatok előfordulásáról, megelőzéséről és a terápiákról tanácskoztak a Magyar Tudományos Akadémián. Arról, hogy mennyire eredményes a daganatos betegek ellátása Magyarországon, Prof. Dr Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója beszélt.
Az MTA által szervezett tudományos ülésen a szakma képviselői elemezték annak a hátterét is, hogy világszerte folyamatosan növekszik az új daganatos esetek éves száma, miközben a rosszindulatú daganatok okozta halálozás stagnál. A daganatos megbetegedések és halálozások globális növekedéséről és az információk összehasonlításának kihívásairól is egyeztettek. Az adatokat betegségregiszterekből, „big data” elemzéssel és becslésekből nyerik. A szakemberek megvitatták a daganatszűrő programok helyzetét, a szűrés hatékonyságát és az onkológiai terápiák eredményességét. Emellett a tüdőrák és más daganattípusok előfordulását és diagnosztikáját is elemezték. A cél az volt, hogy a pontos adatok birtokában célzott kutatásokat megfelelő intézkedéseket kezdeményezhessenek a daganatos megbetegedések megelőzésére, korai felismerésére és gyógyítására.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy az elsődleges megelőzés mellett a korai felismerés és kezelés a legígéretesebb stratégia a daganatos halálozás csökkentésére.
A rendezvényen Prof. Dr. Polgár Csaba kiemelte: az egyre több megbetegedés ellenére az elmúlt 20 évben Magyarországon is stagnál a daganatos halálozás (évente 32-33 ezer fő), ami nagyrészt a magyar nemzeti rákellenes program eredményének tekinthető. Ennek köszönhető, hogy az elmúlt 3 évtizedben kialakult a centralizált onkológiai ellátórendszer, amely az Országos Onkológiai Intézeten kívül 4 regionális és 19 megyei központból áll.
Emellett 2002-ben bevezették az emlőrákszűrést, 2014-ben a lány, majd 2021-ben a fiú gyermekek ingyenes HPV elleni védőoltását. Jelentős fejlesztések történtek a sugárterápiában és képalkotó eszközparkban. Új szűrési programok is indultak a vastag- és végbélrák, valamint a tüdőrák korai felismerésére. Végül, de nem utolsó sorban az OOI-ben felállított országos molekuláris onkoteam lehetővé teszi – megfelelő indikáció mellett – a célzott daganatellenes terápiák alapját képező multigénes molekuláris patológiai vizsgálatok ugyancsak ingyenes elvégzését a kiemelt állami ellátóhelyeken – tette hozzá a főigazgató főorvos.
A 30 éves Magyar Nemzeti Rákellenes Program célja a hazai daganatos halálozás 10%-os csökkentése 2030-ig.
A Magyarország által elért eredmények nemzetközi szinten is figyelemre méltóak, 2010 és 2019 között Magyarországon a férfiak daganatos túlélése 11%-kal, a hölgyeké pedig 6%-kal javult. Az eseményen Prof. Dr. Polgár Csaba, az OOI főigazgató főorvosa részletesen bemutatta a program eredményeit és kiemelte a további terveket a daganatos betegek ellátásának javítása érdekében.