Az új uniós szakértői hálózatok az innovációt és a szaktudást egyesítik, hogy átfogó megoldásokat nyújtsanak a daganatos betegek igényeire egész Európában.
Magyarországot a projektben az Országos Onkológiai Intézet képviseli, mint kijelölt illetékes hatóság.
Intézetünk mellett további magyar résztvevők a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, valamint az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet.
2025. január 28-29-én, Olaszországban, Milánóban indult útjára az EU “Közös fellépés a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos szakértői hálózatok kialakításáért” (Joint Action of the EU on Networks of Expertise on Cancer, JANE-2) nevet viselő kezdeményezése.
A JANE-2 projektet a milánói Fondazione IRCCS Istituto Nazionale Tumori (IRCCS Nemzeti Onkológiai Intézet, Milánó, Olaszország) koordinálja 29 európai ország 121 partnerének részvételével. A projekt küldetése, hogy hét, a daganatos betegségekkel kapcsolatos szakértői hálózatot hozzon létre az EU-n belül:
• az összetett és rossz prognózisú daganatos megbetegedések;
• a palliatív ellátás;
• a túlélés;
• a személyre szabott elsődleges és másodlagos prevenció;
• az “omika” technológiák;
• a csúcstechnológiás (hi-tech) orvostechnikai erőforrások;
• és a daganatos betegségben érintett serdülőkorú és fiatal felnőtt személyek tématerületén.
Ezek ma az onkológia legfontosabb témái.
Az Onkológiai Intézet mind a hét szakértői hálózat kialakításáért felelős munkacsoportban aktív szerepet vállal, különös figyelmet fordítva a palliatív ellátásban, a daganatos betegségek túlélésében, a személyre szabott elsődleges és másodlagos megelőzésben, valamint a serdülőkorú és fiatal felnőtt daganatos betegek kezelésének fejlesztésére irányuló szakértői hálózatokra
Az új szakértői hálózatok (Network of Expertise, NoE) az európai onkológiai szakemberek számára nyújtanak majd szolgáltatásokat. Ilyenek például a: klinikai gyakorlati irányelvek és ajánlások megfogalmazása; az ellátás minőségi kritériumainak kidolgozása; az egészségügyi és gazdasági modellek kidolgozása; az oktatás támogatása; a kutatásösztönzés; a betegek érdekvédelmének támogatása; a szakpolitikai érdekérvényesítés támogatása és a legfontosabb, hogy mindezeket, a betegeket a középpontba állítva, kívánják megvalósítani.
Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság egészségügyi és állatjóléti biztosa elmondta: Ez az egyik legnagyobb daganatos betegségek elleni közös fellépés, amelyet 40,5 millió euróval finanszíroz az “EU az egészségért program” (EU4Health Program). Az első szakaszban létrejött a hét szakértői hálózat. Most, a második szakaszban életre kelnek. A legkiválóbb szakembereket tömörítik a hálózatok, és a betegek számára fontos területeken segítik a fejlődést. Széles körű szolgáltatásokat és eszközöket kínálnak, oktatással támogatják a betegek tájékozottságát, valamint előremozdítják a kutatást.
E szakértői hálózatok (NoE-k) létrehozásával a 2021-ben indított Európai rákellenes terv ajánlásai valósulnak meg. Ezek az EU ambiciózus célkitűzései, mivel 2028. végére tizenkét aktív, állandó szakértői hálózat meglétét feltételezik az EU-ban, az onkológia területén.
A JANE-2 projekt rávilágít a szakértői hálózatok kialakításának nehézségeire is, melyek akadályozhatják a lehetőségek kiaknázását. A szakértői hálózatokkal foglalkozó előző, közös fellépés (JANE) nem sokkal ezelőtt fejezte be tevékenységét egy „zöld könyv” elkészítésével:
https://www.esmoopen.com/article/S2059-7029(24)01897-0/fulltext
Health networking on cancer in the European Union: a Joint Action on Networks of Expertise (JANE) „zöld könyve” (Egészségügyi hálózatépítés a daganatos betegségekkel kapcsolatban az Európai Unióban: közös fellépés a szakértői hálózatokért (JANE) “zöld könyve”) címmel, melyet nemrégiben tett közzé az ESMO Open tudományos folyóirat.
A zöld könyv 13 kérdést fogalmaz meg az európai onkológiai közösségek számára az EU egészségügyi hálózataival kapcsolatban. A JANE ezeket egy szakpolitikai dokumentumban összegezte, amelyet 2024. szeptember 25-én mutattak be Brüsszelben, az Európai Parlament nyilvános ülésén. Az egyik fő kérdés az európai és nemzeti szint közötti együttműködésre vonatkozik, például a nemzeti egészségügyi hálózatok európai szintű létrehozásával. A nemzetközi konzorcium projektindító ülésén a projekt vezetője Dr. Masszi András, az Országos Onkológiai Intézet “A” Belgyógyászati Onkológiai és Hematológiai Osztályának osztályvezető főorvosa, és Marosi Edit, a Nemzetközi Kapcsolatok Osztály osztályvezetője vett részt.
A daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos szakértői hálózatokról szóló második közös fellépésről (JANE-2)
A 101183265 számú támogatási megállapodás keretében, az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósuló projekt. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerzők sajátjai, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy a HaDEA véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.