A Szelenofehérje Kutató Osztály kutatásai a tumorok kialakulásában kiemelt jelentőségű redox biológia területét célozzák
2020-ban indult “Kutatórészleg létrehozása Prof. Elias Arnérnak az Országos Onkológiai Intézetben” c. projekt sikeresen lezárult. A projekt Prof. Dr. Polgár Csaba főigazgató főorvos felkérésére és Prof. Dr. Nagy Péter tudományos igazgató szakmai irányításával valósult meg.
Az elmúlt évek során a közös munka eredményeként egy nemzetközi szintű felszereltséggel bíró laboratóriumot hoztak létre, ahol a tumorbiológiában meghatározó fontossággal bíró, de még kevéssé ismert, ún. szelenofehérjék vizsgálata folyik.
A projekt lezárását követően az Országos Onkológiai Intézet (OOI) továbbra is elkötelezett a kutatások támogatása mellett. A kutatások célja a szelenofehérjék szerepének feltárása a tumorképződésben és a daganatos megbetegedések kezelésében. Ez a tudás hozzájárulhat a tumorok diagnosztikájának és a kezelés eredményességének javításához.
A betegek gyógyulása iránti elkötelezettség vezérli az Országos Onkológiai Intézet munkatársait, akik mindent megtesznek a betegellátás hatékonyabbá és innovatívabbá tétele érdekében. Ennek fontos állomása, hogy sikeresen fejeződött be a 2020 és 2023 közötti időszakban megvalósított “Kutatórészleg létrehozása Prof. Elias Arnérnak az Országos Onkológiai Intézetben” c. projekt, amelynek keretében Prof. Dr. Polgár Csaba felkérte Prof. Elias Arnért, a redox biológia nemzetközileg elismert svéd orvoskutatóját a stockholmi Karolinska Intézetből egy újonnan megalapított magyarországi kutatócsoport vezetésére. A projekt megvalósításának szakmai vezetője Prof. Dr. Nagy Péter az intézet tudományos igazgatója volt.
Prof. Elias Arnér szakterülete a fehérjék egy speciális csoportja, az ún. szelenofehérjék – ezek közös jellemzője, hogy speciális alkotóelemet; saját genetikai kóddal nem rendelkező szelén tartalmú aminosavat tartalmaznak. A szelenofehérjékről ismert, hogy központi szerepet játszanak a redox szabályozásban, azaz annak az egyensúlynak a fenntartásában, ami a sejtjeinket érő oxidatív stressz és az azt elhárító antioxidáns folyamatok között alakul ki. Ezen fehérjék kiemelt figyelmet érdemelnek, mert az általuk szabályozott egyensúly felborulása a tumorok fejlődésében és a jelenleg használt kemoterápiás szerek hatásában is fontos, de mindmáig nem teljesen tisztázott szerepet játszik. A szelenofehérjék vizsgálatát hosszú évekig nehezítette, hogy különleges összetételük miatt laboratóriumokban hagyományos eljárásokkal nem tudták ezeket előállítani – az áttörést jelentő technológia kidolgozása Prof. Elias Arnér nevéhez fűződik.
Az Országos Onkológiai Intézetben most zárult ED_18-1-2019-0025 számú projekt keretében, Prof. Arnér vezetésével két teljesen új laboratórium került kialakításra, és felszerelve minden olyan modern kutatási eszközzel, amely szükséges a szelenofehérjék előállításához és vizsgálatához. Ezzel a világon egyedülálló szaktudás érkezett Magyarországra, hiszen szelenofehérjéket jelenleg a világon csak a most kialakított új laboratóriumban és Elias Arnér professzor svéd laboratóriumában állítanak elő. A magyarországi laboratóriumban, ahol Prof. Arnér mellett egy öt főből álló kutatócsoport dolgozik, számos önálló, a redox biológia élvonalába tartozó kutatási projekt indult. Többek között vizsgálják szelenofehérjék és más, redox funkcióval rendelkező fehérjék biokémiai és sejtbiológiai funkcióit, riporterfehérjék detektálásának fejlesztésén dolgoznak, illetve a redox fehérjék specifikus, betegek szérummintáiból történő diagnosztikai módszerének fejlesztése is kiemelt céljuk.
A kutatások eredményei és Prof. Arnér jelenléte a projekt ideje alatt nemcsak számos rangos nemzetközi publikációt eredményezett, de több új nemzetközi együttműködést is életre hívott az Országos Onkológiai Intézet és a svéd Karolinska Intézet (KI) között, valamint a Karolinska University Hospital és a Jénai Friedrich Schiller University kutatóival.
Prof. Dr. Nagy Péter, az OOI tudományos igazgatója kiemelte, hogy az intézetben nemzetközi szintű alap- és klinikai kutatások folynak, emellett számos hazai és nemzetközi együttműködés, illetve konzorciális projekt segíti a kutatómunkát. A legújabb programjaikban, pl. a Nemzeti Tumorbiológiai Laboratórium projektben, a transzlációs kutatásokra is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek. Hozzátette, hogy Prof. Arnér jelenléte tovább emeli az intézet magas színvonalú kutatási tevékenységeit, a Szelenofehérje Kutató Osztály elindulása és működése fontos mérföldkő az intézet számára, mind a tudományos eredmények, mint az új nemzetközi együttműködések kialakításának szempontjából.
Prof. Arnér elmondta, hogy rendkívül hálás a támogatásért, amit a kutatólaboratórium elindításához kaptak, és reméli, hogy az OOI és a KI szinergiájára épülő folyamatban lévő kutatásaik és erőfeszítéseik hozzájárulnak majd a redox biológia és a szelenofehérjék onkológiaibetegségben betöltött összetett szerepének további jellemzéséhez, és ezáltal végső soron ezen rendszerek egyedülálló biokémiai tulajdonságain alapuló új terápiák vagy diagnosztikai módszerek kifejlesztéséhez.
Prof. Dr. Polgár Csaba a sikeres projektzárást követően hangsúlyozta, hogy a négy éves projekt lezárását követően is biztosított a kialakított precíziós onkológiai kutatólabor további működése és az Országos Onkológiai Intézeten belül működő laboratórium Szelenofehérje Kutató Osztályként a svéd Prof. Elias Arnér vezetésével tovább folytathatja munkáját. Hosszú távon a kutatási eredmények nemcsak a sejten belüli, létfontosságú folyamatok feltérképezéséhez járulnak hozzá, de a daganatos betegségek jobb megértéséhez, így az új daganatdiagnosztikai módszerek fejlesztéséhez vezethetnek, amelyek hosszú távon segíthetik a tumoros megbetegedések időbeni felismerését.
„Az ED_18-1-2019-0025 számú projekt az Innovációs és Technológiai Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, az ED_18 pályázati program finanszírozásában valósult meg.”
További információ kérhető:
Hegedűs Judit,
stratégiai és fejlesztési igazgató
+3670 631 0154
hegedus.judit@oncol.hu