A daganatos betegségek kutatásában elért legújabb eredményeit is bemutatták Budapesten, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontban az Országos Onkológiai Intézet (OOI) és a Természettudományi Kutatóközpont (TTK) találkozóján.
Előadások és szakmai viták is rámutattak arra, hogy a magyar tudományos közösség együttműködése nemzetközi szinten is kiemelkedő eredményhez vezethet.
A konferencián Prof. Dr. Buday László, a TTK főigazgatója, és Prof. Dr. Polgár Csaba, az OOI főigazgató főorvosa köszöntötte a résztvevőket.
Buday professzor kiemelte az alapkutatások jelentőségét: “A tudományos előrelépés alapja a folyamatos együttműködés. Az ilyen találkozók nemcsak a kutatási eredmények megosztására, hanem új ötletek megszületésére is lehetőséget adnak.”
Polgár professzor hangsúlyozta: “Az OOI és a TTK közötti együttműködés kiváló példája annak, hogyan kapcsolódhat össze a kutatás és a klinikai gyakorlat a daganatos betegségek elleni küzdelemben. Az itt bemutatott eredmények közvetlen hatással lehetnek a betegek gyógyulási eredményeire és életminőségére.”
Patócs Attila professzor előadásában az örökletes daganatok kutatásáról beszélt, és arról, hogy ezek hogyan segítenek jobban megérteni a daganatképződés általános folyamatait. A professzor úgy fogalmazott: “Az örökletes daganatszindrómák kutatása nemcsak a genetikai rendellenességek megértésében segít, hanem új utakat nyit a daganatok kialakulásának és kezelésének mélyebb megértésében is. Az ilyen típusú kutatások konkrét eszközöket adhatnak a kezünkbe a megelőzésben és a gyógyításban. “Ezzel a gondolattal hangsúlyozta, hogy ezek a kutatások nemcsak tudományos szempontból fontosak, hanem közvetlen hatással lehetnek a betegek kezelésére és daganatprevencióban is kiindulási alapot jelentenek
Az onkológia különböző kutatási irányairól, például a sugárterápiás fejlesztésekről, a molekuláris patológia gyakorlati alkalmazásáról és a daganatok genetikai hátteréről is beszéltek a résztvevők.
Előadásában Prof. Dr. Nagy Péter, az OOI tudományos igazgatója a transszulfurációs utak tumorspecifikus szerepeit mutatta be. Kiemelte: “Kutatásaink új terápiás lehetőségeket nyithatnak meg, amelyek a HUN-REN TTK kollégáival és Nemzeti Laboratóriumával együttműködve indulnak a gyógyszerfejlesztés útjára. Az itt bemutatott eredmények több évtizedes csapatmunka gyümölcsei, amelyeket az OOI és számos együttműködő partner közösen ért el.”
A kutatások fontosságát méltatta Prof. Dr. Keserű György Miklós, a TTK Gyógyszerinnovációs Központjának igazgatója is, aki hangsúlyozta: “Az alapkutatás és az alkalmazott kutatás közötti szoros kapcsolat elengedhetetlen ahhoz, hogy a daganatos betegségek elleni küzdelemben áttörést érhessünk el. Az OOI-val való közös munkánk új perspektívákat nyitott meg a gyógyszerkutatás és az onkológia területén.”
A konferencián a nemzetközi együttműködés jelentőségére is rámutattak: Prof. Elias Arnér svéd kutató a daganatok és a szelenoproteinek közötti kapcsolat új felfedezéseit ismertette.
Emellett szó volt a Nemzeti Rákregiszter adattudományi kutatásairól is, ami szerint számos daganattípus túlélési eredményei jelentősen javultak az elmúlt 10 évben Magyarországon.
A találkozó világossá tette, hogy a kutatók közös munkája – az alapkutatástól az alkalmazott klinikai fejlesztésekig – kulcsfontosságú a daganatos betegségek elleni harcban.
Az OOI és a TTK partnersége révén a jövőben még több tudományos és klinikai újítás születhet.