Az Európai Unió 2030-ig tartó úgynevezett Onkológiai Misszió (Cancer Mission) programja keretében célul tűzte ki általánosságban a daganatos megbetegedések jobb megértését, azok hatékonyabb megelőzését vagy korai felismerését, a betegek és családtagjaik életminőségének javítását, valamint a polgárok bevonását az onkológiai szakpolitikai tervezésbe. Ez a Misszió – az 5 kiemelt EU-s misszió egyikeként – támogatja az Európai Rákellenes Terv (Europe’s Beating Cancer Plan) végrehajtását, hálózatba integrálja a különböző érdekelt felek részvételét az egyes polgároktól az európai intézményekig, támogatja a szinergiákat a nemzeti szabályozó hatóságokkal, az iparral, a kutatás-fejlesztés szereplőivel, a betegszervezetekkel és a tudományos körökkel egyaránt.
A Misszió megvalósításának egyik első lépése volt az ECHoS projekt elindítása 2023 elején. A z ECHoS, Onkológiai Misszió Központok létrehozása: Hálózatok és együttműködések néven indult konzorciumi munka keretében létrejövő nemzeti Onkológiai Missziós Központok (Cancer Mission Hub) ennek a szektorokon átívelő párbeszédnek az alapjait kívánja lefektetni az EU tagállamokban és más partner országokban.
Az Országos Onkológiai Intézet a projekt több munkacsoportjában is feladatot vállalt, így a Missziós Központok kialakítására létrejött tapasztalatcserében, az európai kezdeményezések összehangolásában és a polgári részvétel támogatásában is. A 2026 márciusában záródó projekt vezetője Intézetünkben Prof. Dr. Nagy Péter, tudományos igazgató
A közelmúltban a projektben két kapcsolódó esemény is történt: A 28 országból 57 szervezetet tömörítő projekt testülete Kolozsváron tartotta közgyűlését (General Assembly) június 17-18-án. A rendezvényen ezúttal a prevenciós munka és a hálózati együttműködések kapcsolatát tárgyalták a szakemberek. Június 26-án pedig online konferencia keretében a betegszervezetek támogatása céljából olyan kommunikációs stratégiákat mutattak be, melyek az Onkológiai Missziós Központok számára biztosítják, hogy a civil szereplők hatékonyan képviselhessék érdekeiket, elősegítve ezzel a betegek és általában is a polgárok bevonását az onkológiai szakpolitikai munkába.