A projekt időtartama: 2024. január 1. – 2025. december 31.
Koordinátor: Szlovén Köztársaság Nemzeti Népegészségügyi Intézete (NIJZ), Szlovénia
Témavezető: Prof. Dr. Polgár Csaba, főigazgató főorvos
Résztvevők: 17 ország
Finanszírozás: Az Európai Unió támogatásával, az EU4Health keretprogram (2021-2027) részeként
Háttér:
A daganatos betegségek az Európai Bizottság által meghatározott öt nagy társadalmi kihívás egyikét jelentik. A jelenlegi előrejelzések szerint határozott fellépés nélkül 2040-re az új daganatos megbetegedések száma ötödével fog növekedni, ami közel 5,5 millió esetet jelent Európában.
Európa-szerte jelentős különbségek mutatkoznak az időben felállított onkológiai diagnózis és a betegség túlélésének lehetőségében, mivel egyenlőtlenségek találhatók a megelőzési stratégiában, a legkorszerűbb diagnosztikához és kezelésekhez való hozzáférésben, valamint a szakszerű ellátásban. A különbségek és egyenlőtlenségek a megelőzési programokhoz való hozzáférés, a rák korai felismerésének, diagnózisának, kezelésének, túlélésének és a betegek és túlélők életminőségét javító intézkedések arányában mutatkoznak meg.
Célkitűzések:
A daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos egyenlőtlenségek nyilvántartásának létrehozása az Európai Rákellenes Terv (Europe’s Beating Cancer Plan) kiemelt kezdeményezése, amely azonosítani fogja a tagállamok és régiók közötti trendeket, eltéréseket és egyenlőtlenségeket.
Az újonnan létrehozott Európai Onkológiai Egyenlőtlenségek Regisztere (Cancer Inequalities Registry) révén a nemzeti rákontroll intézkedések helyzetéről és az ebből eredő egyenlőtlenségekről az EU-ban kialakult egységes kép segít a beruházások és intervenciók uniós, nemzeti és regionális szintű célzottságában, hogy a tagállamok és régiók közötti tendenciákat, eltéréseket és egyenlőtlenségeket kezelni lehessen. A várható hatás a megelőzés és -ellátás terén mutatkozó, mérhető egyenlőtlenségek csökkenése lesz az EU-ban.
Intézkedések:
A Regiszter rendszeres jelentéstételi mechanizmust biztosít a rákkontroll intézkedések teljes spektrumát lefedő betegség-mutatók alapján, amelyet a háttérinformációkat és minőségi értékeléseket tartalmazó elemző jelentések egészítenek ki.
A Regiszter a nyilvánosság és a politikai döntéshozók számára szisztematikus és könnyen hozzáférhető módon összehasonlítható, naprakész betegségmutatókat tesz elérhetővé, a (többnyire) meglévő kvantitatív adatokra és mutatókra építve, amelyeket például a kibővített Európai Rákinformációs Rendszer (European Cancer Information System), az Európai Statisztikai Rendszer (Eurostat) és más adatforrásokból gyűjtenek. Az OECD-t bízták meg a Regiszter alapmutatóinak kidolgozásával és az azokról való jelentéstétellel.
Az Országos Onkológiai Intézet a következő munkacsoportokban vesz részt:
WP1 – Koordináció
WP2 – Tájékoztatás
WP3 – Értékelés
WP4 – Fenntarthatóság
WP5 – Az Nemzeti Rákontroll Programok fejlődésének elemzése (és azok módosítása az EBCP zászlóshajóinak, prioritásainak és intézkedéseinek megfelelően).