2011 óta az Onkodermatológiai osztály az ambulanciával együtt a VIII/A épületben foglal helyet.
Az osztály feladata a különböző bőrdaganatokban szenvedő betegek legmagasabb szintű országos ellátása, ami felöleli a bőrtumorok diagnosztikáját, az operatív beavatkozásokat, a célzott biológiai és az immunterápiát, valamint a legújabb, nemzetközi tanulmányok keretén belül alkalmazott, NEAK finanszírozás keretei között még nem elérhető kezelési módokat.
A 15 ágyas fekvőbeteg osztályon, valamint 3 rendelőt tartalmazó ambulancián történik a betegellátás, az új kezelési módozatok túlnyomórészt ambuláns terápiát tesznek lehetővé. Az épületben 1, 2, 3 ágyas, fürdőszobás kórtermek szolgálják a betegek gyógyulását, társalgó, tárgyaló, vizsgáló- és kezelő helyiségek biztosítanak megfelelő helyszínt a gyógyító- és tudományos munkához. Az osztályon onkológus és bőrgyógyász szakorvosok, valamint szakképzésben lévő orvosok látják el betegeinket.
Az Intézet Onkodermatológiai Osztálya 1955-ben létesült 24 ággyal az 5. épületben, ezzel egyidejűleg dermatológiai járóbeteg rendelést is indítottak az akkori 6. épületben.
1958-ban már kezeltek és gondoztak Intézetünkben bőrdaganatos betegeket.
Ebben az időben az osztályt Prof. Dr. Venkei Tibor vezette, akinek fő szakterülete a bőr festékessejtes daganatai volt. Nevéhez fűződik az első magyar szerzők által szerkesztett (Venkei-Sugár: Early diagnosis, pathohistology and treatment of malignant tumours of the skin) angol nyelvű onkodermatológiai tankönyv. Munkatársaival együtt feldolgozta az 1958-68 között kezelésbe vett 710 melanomás beteg kórtörténetét. A hosszan, legalább 5 évig túlélő betegcsoportba mindössze 104 (14%) beteg tartozott.
Prof.Dr. Venkei Tibort 1978-1981 között Dr. Gulbert Anna követte, aki értékes tanulmányt állított össze Spitz naevus témakörben.
1981-1991 között Dr. Kiskőszegi Andor irányította az osztály és a járóbeteg ambulancia munkáját.
1992-1995 között Dr. Malmos Erzsébet vette át az osztályvezetést, aki 18 évig dolgozott az Intézetben először, mint alorvos végül pedig, mint osztályvezető főorvos.
1995-2008 között Dr. Gilde Katalin az orvostudományok kandidátusa került az Onkodermatológiai Osztály élére. Kutatási területe a melanoma klinikai lefolyását befolyásoló tényezők feltárása, ennek érdekében melanoma adatbázis kialakítása és folyamatos fejlesztése. Munkatársaival kutatta, a melanoma tumormarkereinek jelentőségét, valamint a ritka lokalizációjú melanomákat.
2008-tól 2024-ig Prof. Dr. Liszkay Gabriella vezette az osztályt, aki 1988 óta dolgozik Országos Onkológiai Intézetben. Fő kutatási területe a sentinel nyirokcsomó biopszia jelentősége melanoma malignumban, valamint a melanoma komplex onkoterápiája. Munkatársaival mintegy 25 nemzetközi gyógyszervizsgálatban vett részt vezető vizsgálóként, melynek köszönhetően osztályunk az innovatív terápiák bevezetésében országosan is fontos szerepet töltött be. Habilitált egyetemi tanár és az MTA doktora.
2024 augusztustól Dr. Balatoni Tímea vette át az osztály vezetését. Kutatási területei a melanoma malignum epidemiológiája, a bőrtumorok komplex diagnosztikája és terápiája, az immunterápiák jelentősége melanoma terápiájában, Covid-19 és melanoma, terhességi melanoma és a bazálsejtes karcinoma.
Az úgynevezett onkodermatológiai profil kb. 70 éves múltra tekint vissza az Intézet történetében.
Az 1970-es évek végétől vezették be a melanoma kezelésében a DTIC kemoterápiát, ezzel kapcsolatosan WHO kezdeményezte adjuváns DTIC melanoma trial-ben is részt vettünk (Veronesi et al, 1982.)
Az 1980-as évek végétől alkalmaztunk interferon immunterápiát, az 1990-es évek elejétől jelentős változást hozott cerebrális metasztázisban a szterotaxiás irradiáció. Az 1990-es évek közepétől több nemzetközi gyógyszerkipróbálási tanulmánynak is részesei vagyunk, jelenleg is folynak új hatóanyagokkal kapcsolatos klinikai vizsgálatok.
1997-től Magyarországon elsőként kezdtük el kettős jelöléses technikával sentinel nyirokcsomó biopsziát melanoma malignumban. Ezen időszakra tehető az intraarteriális kemoterápia bevezetése is.
2008 óta működik a bőrtumorok onkoteam az osztályvezető főorvos irányításával, interdiszciplináris részvétellel.
A 2011-es év a melanoma terápiájában alapvető változást hozott azzal, hogy IV-es stádiumban lehetővé vált a célzott BRAF inhibitor terápia és az anti-CTLA4 immunterápia is. Ezt követően a terápiás paletta évről évre jelentősen bővül(t). 2011 óta osztályunk orvosai elektrokemoterápiát is végeznek. 2015-ben FDA akkreditációt szereztünk. A célzott és immunterápia a melenoma kezelésében mindennapi gyakorlattá vált, ami forradalmi változás a betegség gyógyításában.
Az orvosok és nővérek számos hazai és nemeztközi kongresszuson vesznek részt előadásokkal, szaklapokban közleményekkel, amivel mindennapi munkájuk színvonalát is jelentősen emelik.
Az osztály aktívan szerepet vállal a posztgraduális képzésben bőrgyógyász, onkológus és onkonkoradiológus szakorvosjelöltek számára, az onkológiai nővérek elméleti gyakorlati oktatásában is.
Dr. Balatoni Tímea PhD – osztályvezető főorvos
Horváth Anikó
+36-1-3803840; +36-1-2248600/3224
Dr. Czirbesz Kata PhD – főorvos
Dr. Hánis Csilla Adél – adjunktus
Dr. Kispál Mihály Tamás PhD – rezidens
Dr. Ambrus Luca – rezidens
Dr. Danyi Tímea – rezidens
Dr. Horváth Patrik – rezidens
Dr. Kozéki Zsófia – rezidens
Dr. Hunyadi Karen – rezidens
Dr. Temaj Erijona – rezidens
Dr. Pánczél Gitta – adjunktus (részállás)
Dr. Csellár Zsuzsanna – főorvos (részállás)
Prof.Dr. med.habil Liszkay Gabriella Ds.C. – főorvos (részállás)
Cenéné Kapás Marianna
+36-1-2248600/2532
Bognár Marianna
+36-1-2248600/1362
Balogh Kitti Beáta – főnővér
Kovács Janka Mária – főnővér helyettes
Murányi Kata – diplomás ápoló
Soós Ildikó – diplomás ápoló
Pocseg Noémi – diplomás ápoló
Kis Tímea – szakápoló
Frigyik Lea – szakápoló
Szakó Melinda – szakápoló
Szűcs Andrea – szakápoló (részállás)
Gulyás Csabáné – szakápoló (részállás)
Tamási Dzsenifer – segédnővér
Balogh Katalin – segédnővér
Koós Tímea – vezető asszisztens
Bagi Anett – eü. adminisztrátor
Jankovits Györgyi – eü. adminisztrátor
Rácz Ivetta – eü. asszisztens
Tölgyesiné Busai Szilvia – eü. asszisztens
Végné Kovács Rita – eü. adminisztrátor
Hétfőtől-péntekig: 9:00-14:00
Hétfő: Dr. Danyi Tímea, Dr. Ambrus Luca
Kedd: Dr. Hánis Csilla Adél, Dr. Danyi Tímea, Dr. Kispál Mihály Tamás
Szerda: Dr. Balatoni Tímea, Dr. Pánczél Gitta, Prof.Dr. Liszkay Gabriella
Csütörtök: Dr. Ambrus Luca, Dr. Csellár Zsuzsanna
Péntek: Dr. Czirbesz Kata, Dr. Hunyadi Karen
Ambulanciánkon a betegek előjegyzés alapján fogadjuk. Kérjük kedves újonnan jelentkező betegeinket, hogy a félreértések és a késlekedés elkerülése érdekében ne ragaszkodjanak konkrét orvos személyéhez.
Kérjük kedves betegeinket, hogy lehetőség szerint bőrgyógyászati vagy egyéb szakorvosi beutalóval érkezzenek, hiszen sokszor, aki vizsgálatra jelentkezik, nem tudja megítélni, hogy panasza az Országos Intézetben kell-e orvoslást nyerjen.
Ambulanciáink kizárólag előjegyzés alapján dolgoznak. Az előjegyzett időpont tájékoztató jellegű, a betegbehívás nem érkezési sorrendben történik, ami a súlyos betegek érdekeit szolgálja.
Időpontegyeztetés vagy a már előjegyzett időpont módosítása, a betegfelvételi iroda diszpécseri szolgálatának elérhetőségein lehetséges, munkanapokon 07:00-15:00 óra között:
telefonon: +36-1-2248600/2600; 1600; 2542 mellékek valamelyikén vagy
e-mailben: elojegyzes@oncol.hu címen.
Az előjegyzett/módosított időpontról kollegánk telefonon vagy emailben értesíteni fogja Önt.
Szakambulanciánk az ambuláns rendelések idejében telefonon nem elérhető. Kérjük, hogy kérdés vagy időpont egyeztetés esetén keresse betegfelvételi osztályunk diszpécseri szolgálatát, munkanapokon 07:00-15:00 között, a fent megadott elérhetőségek valamelyikén.