Az Országos Onkológiai Intézet részvételével zajló OriON projekt egy olyan szakpolitikai kezdeményezés, melynek célja a nemzeti rákkontroll programok felmérése és az azokban megjelenő egyenlőtlenségek feltárása az Európai Unió tagállamainak körében.
A kezdeményezés egyik fontos feladata, hogy egy elemzést tegyen közzé az európai országok nemzeti rákkontroll programjainak helyzetéről és tartalmáról, beleértve az Európai Rákellenes Terv (Europe’s Beating Cancer Plan) nemzeti szintű végrehajtásának jelenlegi helyzetét is. További kiemelt vizsgálati szempont az egyenlőtlenségek megjelenése ezekben a nemzeti stratégiai dokumentumokban.
A nemzeti rákkontroll programok bizonyos társadalmi különbségeket gyakran megjelenítenek, így például a földrajzi, nemi, életkori és a szocioökonómiai hátrányok kezelése a tagállami onkológiai stratégiák 70-80%-ában megjelenik. A kulturális háttér, a fogyatékosság vagy az intézményi elhelyezés gyakorta jelent nehézséget az ellátáshoz való hozzáférésben, ugyanakkor ezekre a csoportokra a rákontroll programok jóval ritkábban térnek ki. További szempontként jelenik meg, hogy a hozzáférés a vizsgált négy dimenzióban – képzés, megelőzés, kezelés-ellátás, túlélés és rehabilitáció – is jelentős eltéréseket mutat.
Az Országos Onkológiai Intézet is részt vett a tagállamok rákellenes terveinek felmérésben, mely 2024 második negyedévében történt. A vizsgálat első eredményeit egy egynapos szakmai tanácskozás keretében mutatták be Valenciában, Spanyolországban 2025. március 10-én, melyen az Intézetet a Nemzeti Rákregisztert vezető Dr. Kenessey István főorvos képviselte. A megállapítások között szerepel, hogy hangsúlyosabban szükséges megjeleníteni az egyenlőtlenség kérdését a nemzeti rákkontroll programokban, továbbá olyan szempontokat is, mint az épített környezet minősége, az egészséges életmód és az egészségértés (health literacy). A végső jelentés 2025 májusában várható.
Az egyenlőtlenségek feltérképezése lehetővé teszi, hogy az uniós, nemzeti és regionális beavatkozások és befektetések célzottabban valósuljanak meg – ezáltal hatékonyabban kezelhetők az eltérő trendek és különbségek az európai országok és régiók között. A projekt keretében feltárt szempontok részletesebb megjelenítése a jövő onkológiai szakpolitikai dokumentumaiban pedig hozzájárul a polgárok életminőségének javításához az egyenlő hozzáférésen keresztül.
A projekt összefoglalója magyar nyelven