Több mint harminc beteg bevonása mellett sikerrel zárult az eCan projekt az Országos Onkológiai Intézetben. Az Intézet vizsgálati helyszínként is közreműködött a projektben, melynek keretében a telemedicina és a távkonzultáció lehetőségeit vizsgálták daganatos betegek körében.
A koronavírus járvány során tapasztalhattuk, hogy a telemedicinális eszközök jól integrálhatók az egészségügyi ellátás rendszeres napi gyakorlatába.
A december 15-én zárult eCAN projekt 2022 szeptemberében kezdődött, több mint két évig tartott. Egyik célkitűzése, hogy ajánlásokat fogalmazzon meg a telemedicina és távfelügyelet egészségügyi rendszerekbe történő integrálásához annak érdekében, hogy az e-egészségügy által kínált előnyök az EU tagállamaiban minden beteg számára elérhetővé váljanak.
A projekt keretében a módszertani ajánlások kidolgozása mellett 10 országban, 18 intézet részvételével helyszíni vizsgálatok is zajlottak a módszerek gyakorlati kipróbálására. Az Országos Onkológiai Intézet két vizsgálati csoportban működött közre Dr. Horváth Orsolya, a Rehabilitációs Részleg vezetőjének irányítása alatt.
Az egyik csoport a telerehabilitáció lehetőségeit vizsgálta: emlődaganatos betegek otthonukban végezték a rehabilitációs gyógytornát a gyógytornászok által nyújtott távkonzultáció keretei között. A másik csoportban előrehaladott stádiumú daganatos betegek számára az Intézet pszichológusai nyújtottak online pszichés támogatást.
Összességében elmondható, hogy a jobb állapotban lévő betegek könnyebben is használták az online eszközöket és eredményesebben vették igénybe a telemedicinális szolgáltatásokat.
A projekt záró rendezvényére Brüsszelben került sor 2024. november 28-29-én az Intézet munkatársainak részvételével, melynek keretében a belga koordinátor, a Sciensano Intézet munkatársai összefoglalták a megvalósított tevékenységeket és a projekt tapasztalatait a telemedicina és a távkonzultáció mellett a digitális hozzáférés, az adatvédelem és a kiberbiztonság kérdéseivel kapcsolatosan is. Az eredmények a hamarosan induló eCAN Plus projektben kerülnek további feldolgozásra, melynek munkájában az Országos Onkológiai Intézet is részt vesz majd.
A projekt összefoglalója magyar nyelven az Országos Onkológiai Intézet honlapján.
Bővebb információk az eCAN projekt honlapján: https://ecanja.eu/