Kis molekulájú-gyógyszer konjugátumok a célzott tumor terápiában
A projekt időtartama: 2019. november 1-től 2024. április 30-ig
Koordinátor: Bielefeldi Egyetem, Németország
Témavezető: Dr. Tóvári József, osztályvezető, Onkológiai Kutató Központ, Kísérletes Farmakológiai Osztály
Résztvevők: 15 konzorciumi tag, 5 társult tag, 6 ország
Finanszírozás: Az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs programja finanszírozza az EU Marie Skłodowska-Curie programja keretében
A sebészeti beavatkozás, a sugárkezelés és a kemoterápia a daganatok kezelésére alkalmazott három fő terápia. A Magicbullet:Reloaded doktori kutatási hálózat 9 egyetemi csoport, 2 állami kutatóintézet és 7 ipari csoport szoros együttműködésével egy másik megközelítést vizsgál: 15 doktori kutató olyan speciális molekulákat fejleszt, amelyek az immunrendszert a daganatsejtek elpusztítására serkenti.
Az iparban és a felsőoktatásban a rák különböző aspektusaira irányuló sokoldalú interdiszciplináris kutatási erőfeszítések tudásalapot biztosítottak az új terápiás megközelítések kifejlesztéséhez.
Az Európai Képzési Hálózat (ETN) Magicbullet:Reloaded programja a peptid-gyógyszer konjugátumokról (PDC) a kis molekulájú-gyógyszer konjugátumok (SMDC) felé terjeszti ki a kutatási területet, különös tekintettel a daganatra adott immunválasz serkentésére és az immunterápiával szembeni rezisztencia leküzdésére alkalmas gyógyszerekre.
A konzorciumot kibővítették, hogy az új kutatási irány igényeinek megfeleljen. Az európai képzési hálózat a kevésbé vizsgált tumorantigéneket is célzó SMDC-k (beleértve a PDC-ket is) sorát tervezi és szintetizálja, vizsgálja farmakokinetikai viselkedésüket, az immunrendszerre gyakorolt hatásukat, valamint tumorszelektivitásukat és tumorellenes aktivitásukat.
A hálózat a fiatal kutatók számára a multidiszciplináris kompetenciák, a legmodernebb szaktudás és az átvihető “soft skillek” egyedülálló portfólióját is biztosítja, amely szorosan kapcsolódik az Európai Bizottság által felvázolt innovatív doktori képzés elveihez. Az ESR-ek a gyógyszerfejlesztés minden szakaszában részt vesznek majd, a szintetikus kémiától a gyógyszerkémián át a tumorbiológiáig és a tesztek fejlesztéséig, egy nagymértékben összekapcsolt, ágazatközi kutatási hálózatban az akadémiai és ipari szféra között. Ez a hálózat garantálja az élvonalbeli interdiszciplináris oktatást, amelyet kiegyensúlyozott és személyre szabott, az egyes kutatók igényeire és szükségleteire közvetlenül összpontosító, az átvihető “soft skill” készségekre vonatkozó képzés egészít ki.
A konzorcium interdiszciplináris szaktudást egyesít a szerves kémia, a peptidkémia, a gyógyszerkémia, a gyógyszerkutatás, a biokémia, a farmakológia és a sejtbiológia területén.
További információért kérjük, látogasson el a https://www.uni-bielefeld.de/fakultaeten/chemie/projects/magicbulletreloaded/index.xml weboldalra.