(Dr. Kulcsár Andrea klinikai védőoltási szaktanácsadó útmutatása és Dr. Haboub Sandil Anitával történt konzultáció alapján)
Minden tüdőtranszplantációra váró betegnek szükséges:
– Pneumococcus elleni oltás:
– Ha a beteg még nem kapott pneumococcus elleni oltást,
- Akkor először Prevenar 13 (konjugált), majd legkorábban 2 hónap múlva Pneumovax 23 (poliszacharid) szükséges, ami 5 évente ismételhető.
- Ha a beteg először poliszacharidot kapott, akkor 5 évente ismétlendő a poliszacharid vakcina adása.
– Influenza elleni oltás (4 vagy 3 komponensű javasolt): évente ismételni szükséges a betegnek és a vele egy háztartásban élőknek a kampány idején (Tx listán és után is). Ha a várólistán kapja meg a beteg az oltást, akkor oltás után nem kell 2 hétre inaktiválni.
– Diphtheria – tetanus – pertussis elleni oltás (dTap, Boostrix): 10 évente ismétlendő.
– Hepatitis B elleni oltás: (Engerix): ha a beteg még nem kapott hepatitis B elleni oltást, akkor 3 oltásból álló oltási sor beadása szükséges (0-1-6 hónap vagy gyorsított eljárások alapján: 0-1-2 hónap vagy 0-7-21 nap, de gyorsított eljárás után 1 év múlva 4. oltást is kell kapnia). A beteg az 1. oltás után listára helyezhető, amennyiben az oltás után 2 héttel a kontroll szerostátusza megfelelő.
– Ha a beteg még nem kapott hepatitis B elleni oltást:
- Amennyiben az oltási sorozat után megfelelő immunválasz alakult ki, akkor ezt dokumentálni kell, további oltási teendő nincs.
- Amennyiben az oltási sorozat után nem észlelünk megfelelő immunválaszt, akkor Booster – emlékeztető oltás szükséges, akár emelt dózisban is. Amennyiben megfelelő immunválasz alakul ki, akkor dokumentálás után további oltási teendő nincs.
- Amennyiben az oltási sorozat és az Booster – emlékeztető oltás után sem alakul ki a kellő immunválasz, akkor nem szükséges a továbbiakban ezt ismételni, az eredményt dokumentálni kell.
– Ha a beteg már kapott hepatitis B elleni oltást:
- Anti-HBs szint ellenőrzés: anti-HBs <10 IU/l, szükséges 1 ismétlő oltás.
- Anti-HBs nem mérhető és a Booster oltás után sem alakul ki kellő anti-HBs szint, akkor további teendő nincs, az eredményt dokumentálni kell.
– Ha a beteg átvészelt hepatitis B infekciót:
- Ha átesett már fertőzésen (HBsAg negatív, anti-HBc pozitív, anti-HBs negatív), akkor is javasolt a 3 oltásból álló oltási sor elvégzése.
- Amennyiben az emlékeztető, illetve a Booster oltás után sincs immunválasz, akkor dokumentálni szükséges, de egyebet tenni nem tudunk.
– Hepatitis A elleni oltás: ha szerológia alapján nem védett, akkor javasolt az oltás. Lehet hepatitis B-vel kombináltan is oltani. Ha csak HAV ellen oltjuk, akkor az ismétlő oltást (Avaxim 160, Havrix) 6-12 hónap múlva kapja meg.
– HPV elleni oltás: adható a rizikócsoportban, a transzplantáció előtti és utáni betegcsoportban.
– Bárányhimlő (varicella) elleni oltás, Herpes Zoster elleni vakcina (live attenuated: Varivax, Zostavax) szerostátusztól függően, amennyiben védettség nem bizonyítható, akkor szükséges az oltás. Figyelembe kell venni a veszélyeztetett korcsoportot, az 50 év felettieket:
- Az idősebb populációban elegendő az egyszeri oltás, ha az oltás után a beteg szerostátusz védettséget bizonyít. Ha nem, akkor 4 héttel később újraoltás szükséges.
- Amennyiben az oltási anamnézis negatív, akkor két oltás szükséges: 2 adag 6 hetes (de minimum 4) időközzel.
- Ha korábban oltva vagy beteg volt, de a szerológia negatív, akkor elég egy ismétlő oltás.
- Oltás csak intakt immunrendszerű személynek adható, amennyiben nem kapott a közelmúltban (az elmúlt 3 hónapban) IVIG-t, vért vagy plazmát és nem kapott az elmúlt 2 hétben antivirális kezelést.
- A beteg az oltási sor után 4 héttel tehető listára. Az oltás Tx után nem ismételhető tekintve, hogy az oltóanyag élő, gyengített kórokozót tartalmaz!
- (Létezik már elölt rekombináns varicella vakcina: Shingrix, de még nincs forgalomban.)
– Mumpsz – morbilli (kanyaró) – rubeola elleni oltás (MMR): gyermekkori oltás és állítólagos betegség esetén is szerostátusz felmérés szükséges. Amennyiben a szerostátusza nem igazol védettséget, akkor oltás javasolt. Korábban oltott betegnél 1 emlékeztető oltás elég. Amennyiben korábban nem volt oltva, a 2. oltás az első dózis után 4-8 héttel szükséges.
- Oltás csak intakt immunrendszerű személynek adható, amennyiben nem kapott a közelmúltban (az elmúlt 3 hónapban) IVIG-t, vért vagy plazmát és nem kapott az elmúlt 2 hétben antivirális kezelést.
- A beteg az oltási sor után 4 héttel tehető listára. Az oltás Tx után nem ismételhető tekintve, hogy az oltóanyag élő, gyengített kórokozót tartalmaz!
– Meningococcus A + B elleni oltás: fiataloknak, illetve a rizikócsopotba tartozó betegeknek javasolt. Egy vagy két oltás beadása szükséges, indikációtól és betegcsoportól függően.
Megjegyzések:
– Nem listán lévő beteg esetén:
- Nem élő – split vakcina után 2 hetet érdemes várni, mert ennyi idő alatt alakul ki az immunitás.
- Élő vakcina esetén az oltási sor után 4 hetet kell várni a listára helyezéshez.
– Listán lévő beteg esetén:
- Listán lévő beteget nem élő – split vakcina adása után nem szükséges inaktiválni.
- Ha közben transzplantáció miatt immunszupprimált lesz, érdemes anti-HBs ellenanyag titert nézni (lásd fent).
FONTOS:
- Listán lévő beteg élő vakcinával való oltása után NT státuszba kerül minimum 4 hétig!
- Transzplantált, immunszupprimált betegnek élő, gyengített kórokozó tartalmú oltást nem lehet adni (bárányhimlő, MMR, sárgaláz)! A transzplantált és immunszupprimált beteg oltásra való immunválasza elégtelen lehet a normál immunitású populációhoz képest.
- Amennyiben a kezelőorvos valamelyik oltást nem tudja felírni kérjük keresse fel a területileg illetékes oltási központot.
- Javasolt a betegeknél már a gondozás során (nem a tx kivizsgálás alatt) a szükséges oltások megadása
Tx után
- 6-12 hónappal stabil graft funkció mellett ismételt vakcináció lehetséges az oltási központtal történt konzultáció után.
- 3-6 hónappal már (járványhelyzet idején 1 hónap után) influenzaoltás adható (30-70%-os immunválasz várható).
Környezet (egy háztartásban élők oltása)
- Szezonális influenza ellen évente szükséges.
- 19 évesnél idősebbeknek dTap emlékeztető oltás szükséges.
- 65 év felettieknek Pneumococcus elleni oltás szükséges (sémát lásd fentebb).
Személyes megjelenésnél a bejelentkezés utáni várakozási idő 1-1,5 hónap, ezért kérem kifejezetten a Kollégáktól az útmutató alapján az önálló munkát, melyhez a területen dolgozó gyermekorvos kollégák segítséget és oltóanyagot adnak! Amennyiben nem egyértelmű az oltásokkal kapcsolatos teendő, akkor elektronikus úton történő tanácsadás (email-ben: hunlutx@gmail.com) szükséges az alább részletezett módon.
Elektronikus úton történő tanácsadás / konzílium / betegellátás kizárólag a következő adatok birtokában történik:
- Betegadatok (név, születési idő és hely, lakcím, anyja neve, TAJ)
- Beküldő orvos adatai (név, pecsétszám, 9 jegyű kód, naplószám)
- Gondozó orvos, kapcsolattartó neve és elérhetősége
- Terápia: akkor releváns információ, ha immunsérülést okozó kezelést kap (pl. szteroid)
- Védőoltással megelőzhető fertőzés anamnézise (VMB): bárányhimlő, Morbilli- Mumpsz-Rubeola (ha az átvészeltségről biztos anamnézis van, akkor szerostátusz vizsgálat nem kell)
- Szerostátusz: ha átvészeltségről nem tud vagy, ha csak oltást kapott a megelőzhető fertőzéssel szemben: VZV, Morbilli-Mumpsz-Rubeola, HAV IgG, HBsAg, anti-HBc, anti-HBs, HCV (teljes HBV szerostátusz és HCV státusz szükséges)
- Oltási anamnézis: az életkor szerinti kötelező oltásokról (dTap utolsó dátuma, MMR utolsó dátuma, hepatitis B utolsó dátuma, ajánlott oltások)
- Ha gyermek van a családban: Oltottsága protokoll szerinti? Bárányhimlős volt-e?