Sajtóközlemény
Cím: „A ROBOTSEBÉSZET BEVEZETÉSE MAGYARORSZÁGON” – DISSZEMINÁCIÓS RENDEZVÉNY
EFOP-5.2.6-20-2020-000142023/03/23-25.
Hamarosan lezárul az Európai Unió és az Országos Intézetek transznacionális és innovációs fejlesztéseit támogató „A robotsebészet bevezetése Magyarországon” című, EFOP-5.2.6-20-2020-00014 azonosító számú projekt. Az 1.299 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével megvalósuló az Országos Onkológiai Intézet és konzorciumi partnere a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézettel közös projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg. A fejlesztés célja a robot asszisztált laparoszkópos sebészetnek (robotsebészet) a salzburgi Hospital of the Brothers of St. John of God nőgyógyászati Daganatcentrummal, illetve a Lipcsei Egyetem Urológiai Klinikával való transznacionális együttműködés keretében történő magyarországi bevezetésén keresztül, a sebészeti ellátás szakmai színvonalának emelése, a betegek gyógyulási esélyeinek és életminőség kilátásainak javítása.
A projekt keretében a Miskolci Egyetem és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház adott otthont „A robotsebészet bevezetése Magyarországon” című, EFOP-5.2.6-20-2020-00014 azonosító számú projekt disszeminációs rendezvényének. A sajtótájékoztatóval egybekötött rendezvényen, a projekt során szerzett tapasztalatokat és jó gyakorlatokat osztották meg a konzorciumi partnerségben, az Országos Onkológiai Intézet és a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet szakorvosaival a program keretében.
A sajtótájékoztatón részt vett és köszöntőt mondott Prof. Dr. Szűcs Péter a Miskolci Egyetem általános rektorhelyettese, Dr. Kiss-Tóth Emőke, az Egészségtudományi kar dékánja, Prof. Dr. Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet, Dr. Dobosi Zsolt, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet, valamint Dr. Révész János a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház főigazgatója.
Prof. Dr. Szűcs Péter köszöntőjében elmondta, hogy nagyon örül annak, hogy az egyetem helyet adhat ennek a fontos rendezvénynek, hiszen a robotika eddig is hangsúlyos szerepet kapott az egyetemi oktatásban és az Egészségtudományi Kar révén a Miskolci Egyetemnek fontos és kiemelt partnere a Miskolci Központi Kórház.
Dr. Kiss-Tóth Emőke, az Egészségtudományi Kar dékánja beszédében hangsúlyozta, hogy a Miskolci Egyetem korábban is nyitott volt a tudományos újdonságok befogadására és ez ma sincs másképp. Mint mondta: a robotsebészeti projekt és az egyetem három közös jellemzője: az úttörő szemlélet, az együttműködés és az innováció.
Dr. Kiss-Tóth Emőke a disszeminációs rendezvényen jelentette be, hogy a Miskolci Egyetem készen áll olyan egészségügyi szakemberek képzésére, akik a robotsebészeti eszközök technikai kiszolgálásában, asszisztenciájában tudnak a későbbiekben részt venni, ezzel is segítve a robotsebészet elterjedését hazánkban.
Dr. Révész János a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház főigazgatója arról beszélt, hogy régiójukban minden ötödik haláleset oka daganatos betegség és a kórházukban évente elvégzett 42 ezer műtét közül mintegy 10 ezer operációt rosszindulatú daganat miatt végeznek. Hozzátette: ahhoz, hogy ilyen mennyiségű műtétet végezhessenek, európai színvonalú ellátásra van szükség, ezért középtávú célként jelölte meg a robotsebészet bevezetését. Mint mondta, ebben számít a civil és az állami szféra segítségére is.
Prof. Dr. Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa orvostörténeti jelentőségűnek nevezte 2022. január 21-ét, amikor az Onkológiai Intézetben elvégezték az első urológiai műtétet a DaVinci robottal. Hozzátette, hogy a projekt keretében 2023. júniusig a két kórház 200-200 műtét elvégzését vállalta, amit már most messze túlteljesítettek, hiszen március 17-ig összesen 569 műtétet végeztek. Mindezek alapján a régióban az egyik legsikeresebb induló robotsebészeti programját hajthatták végre.
Dr. Dobosi Zsolt, a Jahn Ferenc Kórház és Rendelőintézet főigazgatója hangsúlyozta, hogy kórházuk elkötelezett a tanítás és a tanulás mellett, bár ez az egészségügyi munka mellett nem könnyű feladat. Mint mondta, a minimálisan invazív urológiai sebészetben régóta élen járnak és immár elmondható, hogy Jahn Ferenc Kórházban hagyomány a jó gyakorlatok átadása, ami a fiatal orvosgeneráció számára is kiemelkedő motiváló tényező.
A sajtótájékoztatót követő disszeminációs előadásokon a DaVinci robottal gyakorlatot szerzett urológus, nőgyógyász és hasi sebész szakorvosok számoltak be a tapasztalataikról és a technológia által biztosított új lehetőségekről.
A DaVinci robotsebészeti eszköz az első napi disszeminációs előadásokat és bemutatót követően további két napig a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház Logisztikai Központjában folytatódik, ahol a hazai forgalmazó, a SofMedica jóvoltából szintén szakmai előadásokon és bemutatón vehetnek részt a miskolci és a nyíregyházi kórház orvosai.
A robotsebészeti technológiát több szakmai terület – urológia, nőgyógyászat, hasi- és mellkassebészet, fej-nyak sebészet – is használhatja. A robot-asszisztált rendszer nemcsak kevésbé invazív, de pontosabb is, mint a hagyományos vagy laparoszkópos sebészeti eljárások.
További információ kérhető:
kommunikacio@oncol.hu