A 4.UNCAN.eu Koordinációs és Támogatási Tevékenység projektindító megbeszélése
A „4.UNCAN.eu” Koordinációs és Támogatási Tevékenység hivatalosan 2022. szeptember 8-9-én indult egy projektindító megbeszéléssel, amelyet a Francia Országos Egészségügyi és Orvosi Kutatóintézet (Inserm) szervezett a párizsi les Cordeliers-ben megrendezett nyilvános eseményen.
Az UNCAN.eu Koordinációs és támogató intézkedések (CSA): A kezdeményezés bevezetésének előkészítése
A daganatos betegségek jobb megértését célzó kezdeményezés (UNCAN.eu) az Európai Unió (EU) két programjának, az Európai Rákellenes Terv és a Horizont Európa Onkológiai Misszió végrehajtási ütemtervének részét képezi. Az Európai Unió által a Horizont Európa keretprogramon keresztül finanszírozott 4.UNCAN.eu CSA feladata, hogy a következő 15 hónapban elkészítse az UNCAN.eu tervezetét.
Forrás: Claire Antoine / Nouvelle Vague
Az EU 27 tagállamában évente 2,7 millió embernél diagnosztizálnak daganatot és 1,3 millióan halnak meg a betegség következtében. A daganatos betegségek a gyermekkori halálozás vezető okai Európában, amelyeknek több mint 6000 áldozata gyermek, serdülő és fiatal felnőtt. Több mint félmillió európai polgár gyermekkori daganatos túlélő, akik a betegség és a kezelés hosszú távú hatásaival küzdenek. A daganatos betegségek szintén óriási terhet rónak az egészségügyi ellátórendszerekre, ami a várható élettartam növekedésével csak növekedni fog.
A daganatos betegségek jobb megértéséhez magasabb szintű erőfeszítésekre van szükség, hogy elősegítsük egy újfajta gondolkodásmód kialakulását és remélhetőleg új áttörést érjünk el a betegség megelőzésében, diagnosztizálásában és kezelésében. E célból Európában a tagállamok közötti szorosabb együttműködés szükséges az adattudományok terén, hogy lehetővé tegyék a modern onkológia fejlődését, és hatékonyan megakadályozzák a betegség terheinek növekedését.
Az UNCAN.eu keretében összegyűjtött információkat az európai és Európán kívüli érdekelt felek felhasználják majd a daganatos betegségek megelőzésével, korai diagnózisával, kezelésével és túlélésével kapcsolatos tudományos és klinikai kihívások kezelésére a férfiak, nők és gyermekek körében.
Ez a kezdeményezés várhatóan soha nem látott méretű kutatási- és betegegészségügyi, valamint egyéb releváns adatokat fog gyűjteni, hogy új és mélyebb ismereteket szerezzen a daganatos betegségek mechanizmusairól. A kezdeményezés globális célja, hogy tovább bővítse az ismereteket és irányt mutasson a daganatos betegségek megelőzésének, korai diagnózisának és kezelésének javítására, beleértve a kezeléssel kapcsolatos mellékhatásokat is. Ez végső soron megteremti az alapot ahhoz, hogy emberi életek millióit mentsék meg, és javítsák a daganatos betegség túlélőinek és a betegek gondozóiak életminőségét.
Forrás: Claire Antoine / Nouvelle Vague
A projekt két fő missziója: egy Szövetségi Adatközpont létrehozása és egy Kutatási Ütemterv kidolgozása.
A 4.UNCAN.eu munkacsoportjai egy olyan Kutatási Ütemtervet készítenek, amely felhasználási eseteket is tartalmaz a rákmegelőzés, a korai diagnózis, a kezelés és a túlélés sürgős és alapvető tudományos és klinikai szükségleteire vonatkozóan, különböző korú férfiak és nők esetében. Ezt az ütemtervet ezután felhasználják, hogy meghatározzák a legversenyképesebb, és leginnovatívabb, határokon átnyúló és transzdiszciplináris kutatási programokat, amelyekbe érdemes befektetni.
A résztvevők elkötelezettek a nyílt tudomány elvei mellett, beleértve a FAIR (megtalálható, hozzáférhető, átjárható, újrahasznosítható) adatkezelési vezérelveket a tudományos adatok gyűjtésére, kezelésére és gondozására vonatkozóan.
A nagy mennyiségű adat összegyűjtéséből és elemzéséből származó új ismeretek másodlagosan számos egyéb betegségekre is alkalmazhatók.
Forrás: Claire Antoine / Nouvelle Vague
Elkötelezett európai csapat egy erősebb európai kutatásért:
A projektindító megbeszélést a projekt koordinátora, Eric Solary professzor nyitotta meg az Inserm képviseletében. Ezt követően Christine Chomienne a Mission Cancer Board-tól és Ioannis Vouldis, az UNCAN projektfelelőse mutatta be az EU által finanszírozott rákkutatási programokat (EU Cancer Mission és Horizont Európa)
Ezután Charles Swanton, a Cancer Research UK-tól (Evolúció, metasztázisok és immunrendszer kijátszása: Betekintések a TRACERx-ből); Jan Korbel, az Európai Molekuláris Biológiai Laboratóriumtól (Rákkutatási adatközpont); és Genevieve Almouzni a Curie Intézettől (LifeTime kezdeményezés) tartott dedikált előadást.
A megbeszélésen az Országos Onkológiai Intézet (OOI) képviseletében Prof. Dr. Nagy Péter tudományos igazgató és Marosi Edit, a Nemzetközi Kapcsolatok Osztályának vezetője voltak jelen. Az OOI a régió egyetlen komprehenzív onkológiai centruma, és az egyetlen olyan közép-kelet-európai intézet, amely a konzorciumban vezető szerepet tölt be. A WP6-os munkacsoport Prof. Dr. Nagy Péter témavezetésével zajlik: „Egyenlőtlenségek a rákkutatásban – hatékonyabb kutatás, hatékonyabb „outreach” címmel. A program társvezetője a Holland Onkológiai Intézet (NKI). Prof. Dr. Nagy Péter előadásában ismertette a WP6 fő célkitűzését, a rákkutatásban tapasztalható egyenlőtlenségek csökkentését regionális szinten. A munkacsoport a következő négy fő tématerületre koncentrál: az európai kutatási infrastruktúrák felmérése benchmarking gyakorlat keretében; „twinning” programok mechanizmusainak kialakítása a rákkutatás területén; technológia transzfer és innováció elősegítése; a daganatos megbetegedések sajátosságainak azonosítása a tagállamokban, amelyek ösztönözhetik a kutatási programokat. A munka során a főbb tématerületek mentén az egyenlőtlenségek felmérése zajlik uniós szinten, különös tekintettel a közép-kelet-európai régióra, majd a munkacsoport javaslatokat fogalmaz meg az egyenlőtlenségek csökkentésére. A munkában számos nemzetközi szervezet és onkológiai centrum részt vesz, köztük az Európai Onkológiai Intézetek Szervezete (OECI), a német DKFZ, a holland NKI/Oncode, és a lyoni székhelyű IARC (WHO).
Az Uncan.eu programra az Amerikai Rákkutató Társaság is felfigyelt, és az amerikai „Cancer Moonshot” programhoz hasonlítják. A vezető Cancer Discovery folyóirat is közölte az Uncan.eu programról szóló cikket, amely a következő linken érhető el: PubMed Link.
A projektben résztvevő 29 intézmény és szervezet képviselői hangsúlyozták e tudományos kezdeményezés fontosságát, illetve elkötelezettségüket és támogatásukat a program iránt, míg a találkozó fő pontja a projekt 15 hónapja alatt elvégzendő tevékenységeinek bemutatása volt.
További információk a projekt honlapján találhatóak: http://uncaninitiative.eu/
Az Európai Unió által finanszírozott. A kifejtett nézetek és vélemények azonban csak a szerző(k)éi, és nem feltétlenül tükrözik az Egészségügyi és Digitális Végrehajtó Ügynökség véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a Támogató Hatóság nem tehető felelőssé.