’Innovatív Együttes Fellépés a Daganatos Megbetegedések Ellen (iPAAC)’ projekt
’Local Stakeholder’ Megbeszélés
Országos Onkológiai Intézet (OOI)
Budapest, 2019.12.11.
’Pilot’ szűrőprogram kialakítása a szájüregi daganatok korai felismeréséhez
Dr. Takácsi-Nagy Zoltán megnyitója után az előadások következtek. Prof. Dr. Nagy Péter és Marosi Edit, az NKO osztályvezetője, bemutatták az iPAAC projekt célkitűzéseit, ezután Dr. Podmaniczky Erzsébet NKO tanácsadója ismertette az iPAAC WP5 Prevenciós munkacsoport keretén belül kidolgozásra kerülő, szájüregi daganatok korai felismerését célzó ’pilot’ programot, amely az egyik legveszélyeztetett populáció, a hajléktalanok szűrését célozza.
Prof. Dr. Nagy Katalin és Dankovics Gergely előadásukban prezentáltak a szájüregi daganatok statisztikai adatait magyar és nemzetközi vonatkozásban, illetve a MÁESZ kamionos szűrőprogram jövőbeli terveit. 2020 a Gyermekek – Fiatalok – Családok éve, amelynek keretében, a kamionos szűrőprogram részeként a fogászati prevenció is elérhető lesz felnőttek és gyermekek részére egyaránt, illetve a tervek között szerepel szájüregi daganatok szűrése a felnőttek körében.
A diszkusszió során Dr. Gérecz István és Dr. Kovács Attila kiemelte az „EFOP1.8.1 – Komplex népegészségügyi szűrések” projektet és az ehhez kapcsolódó tervezett szűréseket, köztük a szájüregi daganatok szűrését.
A résztvevők egyetértettek abban, hogy elengedhetetlen fent említett programok és az erőforrások összehangolása, valamint az érintett szakmai szervezetek összefogása a pilot szűrőprogram kidolgozásához és megvalósításához a hajléktalanok körében. Ehhez következő lépésként egy cselekvési terv összeállításában és a rendszeres kapcsolattartásban egyeztek meg a jelenlevők.